X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sylwia Chwedorczuk: ciekawiła mnie umiejętność nawiązywania relacji przez Annę Kowalską

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 10:00
- Relacja erotyczna dwóch kobiet, Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej, nie mogła pozostać bez wpływu na partnerów obu kobiet, w tym na córkę Anny Kowalskiej, Marię - mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej", Sylwia Chwedorczuk.
Anna Kowalska podczas uroczystość wręczenia nagrody Odrodzenia Jarosławowi Iwaszkiewiczowi w gmachu Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Rok 1947
Anna Kowalska podczas uroczystość wręczenia nagrody "Odrodzenia" Jarosławowi Iwaszkiewiczowi w gmachu Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Rok 1947Foto: PAP/ARCH

Gość audycji i autorka książki przypomniała, że niesłusznie mówi się iż Anna Kowalska była komunistką. - Miałą jasny osąd co do komunistycznej rzeczywistości, nachodziło ją UB. Owszem, poglądy miała lewicowe, zawsze jednoznacznie jednak dalekie od komunizmu - zauważył.

Dodała, że jako autorkę i czytającą listy obu pisarek do siebie, zachwycała ją umiejętność nawiązywania głębokich relacji, nie tylko Anny Kowalskiej z Marią Dąbrowską, ale i z mężem tej pierwszej oraz córką.


maria_dabrowska663_364.jpg
Maria Dąbrowska – kobieta wyzwolona. Posłuchaj!

"Negatywnie o związku Kowalskiej z Dąbrowską"

Annę i Jerzego Kowalskich, Maria Dąbrowska poznała w czasie wojny. Ich związek opierał się na intelektualnym porozumieniu. Po raz pierwszy spotkali się w czasie studiów filologii klasycznej na lwowskim uniwersytecie.

- Jerzy Kowalski bardzo negatywnie ocenił związek Anny Kowalskiej z Marią Dąbrowską, choć nie sądzę by znał wszystkie szczegóły tej relacji, w tym te erotyczne - zauważyła Sylwia Chwedorczuk. Przypomniała, że w ciągu dwóch lat, obie kobiety wysłały do siebie 3090 stron listów.

Po śmierci Jerzego Kowalskiego, Anna wyjechała z Wrocławia i przeprowadziła się z córką do mieszkania Marii Dąbrowskiej przy Alejach Niepodległości w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
23:07 PR24_MPLS 2020_09_06-22-05-30.mp3 S. Chwedorczuk o książce "Kowalska, ta od Dąbrowskiej" ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Sylwia Chwedorczuk (autorka książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej")

Data emisji: 06.09.2020

Godzina:  22.06

Czytaj także

"Wywoła burzę medialną ". Zapert o książce opisującej losy Władysława Studnickiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 08:00
O książce Piotra Zychowicza "Germanofil. Władysław Studnicki - Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą" mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Współprowadzącym audycję był Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera polskiego wydania "Ochotnika", biografii Witolda Pileckiego. "To cenna i ważna książka"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 04:19
Książka brytyjskiego korespondenta wojennego Jacka Fairweathera była już nagradzana w Europie, w tym prestiżową Costa Book Award. Przybliża ona zachodniemu czytelnikowi wojenną biografię dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz.
rozwiń zwiń