more_horiz

Sylwia Chwedorczuk: ciekawiła mnie umiejętność nawiązywania relacji przez Annę Kowalską

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 10:00
- Relacja erotyczna dwóch kobiet, Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej, nie mogła pozostać bez wpływu na partnerów obu kobiet, w tym na córkę Anny Kowalskiej, Marię - mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej", Sylwia Chwedorczuk.
Anna Kowalska podczas uroczystość wręczenia nagrody Odrodzenia Jarosławowi Iwaszkiewiczowi w gmachu Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Rok 1947
Anna Kowalska podczas uroczystość wręczenia nagrody "Odrodzenia" Jarosławowi Iwaszkiewiczowi w gmachu Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Rok 1947Foto: PAP/ARCH

Gość audycji i autorka książki przypomniała, że niesłusznie mówi się iż Anna Kowalska była komunistką. - Miałą jasny osąd co do komunistycznej rzeczywistości, nachodziło ją UB. Owszem, poglądy miała lewicowe, zawsze jednoznacznie jednak dalekie od komunizmu - zauważył.

Dodała, że jako autorkę i czytającą listy obu pisarek do siebie, zachwycała ją umiejętność nawiązywania głębokich relacji, nie tylko Anny Kowalskiej z Marią Dąbrowską, ale i z mężem tej pierwszej oraz córką.


maria_dabrowska663_364.jpg
Maria Dąbrowska – kobieta wyzwolona. Posłuchaj!

"Negatywnie o związku Kowalskiej z Dąbrowską"

Annę i Jerzego Kowalskich, Maria Dąbrowska poznała w czasie wojny. Ich związek opierał się na intelektualnym porozumieniu. Po raz pierwszy spotkali się w czasie studiów filologii klasycznej na lwowskim uniwersytecie.

- Jerzy Kowalski bardzo negatywnie ocenił związek Anny Kowalskiej z Marią Dąbrowską, choć nie sądzę by znał wszystkie szczegóły tej relacji, w tym te erotyczne - zauważyła Sylwia Chwedorczuk. Przypomniała, że w ciągu dwóch lat, obie kobiety wysłały do siebie 3090 stron listów.

Po śmierci Jerzego Kowalskiego, Anna wyjechała z Wrocławia i przeprowadziła się z córką do mieszkania Marii Dąbrowskiej przy Alejach Niepodległości w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
23:07 PR24_MPLS 2020_09_06-22-05-30.mp3 S. Chwedorczuk o książce "Kowalska, ta od Dąbrowskiej" ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Sylwia Chwedorczuk (autorka książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej")

Data emisji: 06.09.2020

Godzina:  22.06

Zobacz także

Zobacz także