X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Świadomie i otwarcie mówił o skłonnościach do masochizmu". Kaszuba-Dębska o Schulzu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 08:50
- Bruno Schulz zafascynował mnie jako pisarz, jeszcze kiedy byłam nastolatką - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kaszuba-Dębska, autorka jego biografii.
Bruno Schulz
Bruno SchulzFoto: NAC

Wydawnictwo "Znak" ogłosiło, że biografia "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej, będzie miała premierę 16 września 2020 r. Autorka biografii rozprawia się z mitami krążącymi wokół Brunona Schulza i przedstawia postać pełnego sprzeczności mężczyzny.

"Kilkanaście śmierci"

- Pisząc jego biografię, w ręce wpadały mi różne relacje, niekoniecznie prawdziwe. Nigdy nie dowiemy się np. tego, kto zamordował Schulza, dlatego symbolicznie opowiadam o kilkunastu jego śmierciach - mówiła autorka.


zuzanna ginczanka pap arch 1200.jpg
"Ważne postaci dla naszego piśmiennictwa". Masłoń i Zapert o Ginczance i Jeleńskim

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu koło Lwowa. Jego twórczość, zarówno plastyczna, jak i pisarska, to opowieść o jego własnych słabościach, zawiłościach psychiki, obsesjach, pasjach i kompleksach. Stale powracające motywy na jego rysunkach to np. sceny sadomasochistyczne.

Mówiąc o masochizmie i fetyszyzmie, które to wątki przejawiały się w literaturze Brunona Schulza, gość PR24 powiedziała, iż on sam świadomie i otwarcie mówił o tym, a dowodem na to jest jeden z jego wywiadów, jakiego udzielił.

"Skłonności po ojcu"

- Były to skłonności, które przejął po swoim ojcu. Twórczość graficzna pozwoliła mu na mówieniu o nich - podkreśliła autorka biografii Brunona Schulza.

Jak dodała, jednym z mitów, jaki obala w książce na temat historii Schulza, jest to, że powszechnie uważano, iż podczas śmierci swojego ojca, Bruno był przy łożu śmierci i pożegnał ojca. - To nie była prawda. Nikt z Wiednia nie mógł wtedy przyjechać, żadne z dzieci, bo władze na wyjazd nie pozwalały ze względu na toczące się w ówczesnym czasie działania wojenne - mówiła Anna Kaszuba-Dębska.


Posłuchaj
23:54 PR24_MPLS 2020_09_13-22-05-44.mp3 A. Kaszuba-Dębska o biografii Brunona Schulza ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Anna Kaszuba-Dębska (artystka, malarka, graficzka, ilustratorka)

Data emisji: 13.09.2020

Godzina: 22.06
 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Konwicki – twórca wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 08:31
 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa. Wędrówki po krętych ścieżkach umysłu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 05:44
Znana jest przede wszystkim jako autorka doskonałej "Cudzoziemki", ale Maria Kuncewiczowa była nie tylko pisarką, lecz także tłumaczką, wykładowczynią na University of Chicago, szefową polskiego PEN Clubu na emigracji w Londynie oraz... śpiewaczką.
rozwiń zwiń