X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Napisana z pewnego poczucia braku". Radosław Młynarczyk o książce "Hłasko. Proletariacki książę"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 09:00
- Moja potrzeba napisania tej książki wynikała z poczucia niedostatku. Nie byłem zadowolony ze sposobu w jaki Marek Hłasko jest opisywany - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Radosław Młynarczyk.
Marek Hłasko, zdjęcie z 1957 roku
Marek Hłasko, zdjęcie z 1957 rokuFoto: PAP/ARCH

Radosław Młynarczyk to autor biografii zatytułowanej "Hłasko. Proletariacki książę". Marek Hłasko urodził się w Warszawie jako jedyny syn urzędnika państwowego Macieja Hłaski i jego żony Marii Łucji z domu Rosiak. Głębokie piętno odcisnęły na nim przeżycia wojenne.

- Jest kilka takich momentów w jego biografii, które na pewno zostaną niewypowiedziane. Wątek homoseksualny jest wątkiem owianym tajemnicą, bo prawdziwej natury relacji Marka Hłaski z mężczyznami, nie jesteśmy w stanie odkryć - powiedział gość PR24.

Pułascy 1200.jpg
Pułascy - rodzina, która poruszyła naród

"Poczucie braku"

Radosław Młynarczyk dodał, że książkę napisał z pewnego poczucia braku. Nie był jak zaznaczył zadowolony z tego jak opisywano Marka Hłaskę. - Ta legenda miesza się z domniemaniem prawdy, bo prawdę o swoich uczuciach znał tylko Marek Hłasko - podkreślił.

Marek Hłasko zdobył rozgłos i popularność dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Był legendarną postacią młodego pokolenia, symbolem nonkonformizmu. W 1958 wyjechał do Paryża. Prasa nazywała go wschodnioeuropejskim Jamesem Deanem (był do niego podobny). Zyskał wtedy światowy rozgłos. Następnie wyjechał do Niemiec i Włoch. 


Posłuchaj
22:32 PR24_MPLS 2020_10_25-22-06-00.mp3 R. Młynarczyk o M. Hłasce ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Radosław Młynarczyk (pisarz)

Data emisji: 25.10.2020

Godzina: 22.06

Czytaj także

Matthew Tyrmand: gdy inni klękali przed reżimem, ojciec tego nie robił i płacił za to cenę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:15
- To jeden z najbardziej nieustępliwych myślicieli lat 60. i 70. Był antykomunistą i uważał, że komunizm należy wykorzenić, bo jest rakiem. Wiem na pewno, że ojciec krytycznie podchodziłby do dzisiejszej polskiej lewicy, również tej spod znaku "Gazety Wyborczej" - powiedział Matthew Tyrmand, syn Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń