Sołżenicyn, Szałamow, Władimow. "Wierny Rusłan", czyli klasyka literatury łagrowej
- Jeśli chodzi o literaturę łagrową, choć "Wierny Rusłan" jest zupełnie inny, to postawiłbym go na trzecim miejscu po bezkonkurencyjnym Sołżenicynie i Szałamowie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
2021-04-12, 11:00
Posłuchaj
Książka "Wierny Rusłan" Gieorgija Władimowa należy do klasyki łagrowej. Opisuje metaforycznie dehumanizację i zniewolenie w totalitarnym świecie. - Władimow wydał kilka bardzo znaczących powieści. Jeśli chodzi o literaturę łagrową, choć "Wierny Rusłan" jest zupełnie inny, to postawiłbym go na trzecim miejscu po bezkonkurencyjnym Sołżenicynie i Szałamowie - powiedział Krzysztof Masłoń.
Powiązany Artykuł
Legenda Trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego
Po likwidacji obozu Rusłan i inne psy wartownicze zostają wypędzone. Cała sfora błąka się po okolicy i nie potrafi zapomnieć o minionym życiu w łagrze, który uważała za raj. Psy były tam wykorzystywane do zadań wartowniczych, a surowa tresura odcisnęła na nich niezatarte piętno. Tęskniący za służbą Rusłan próbuje sam sobie zorganizować łagrowe życie i poszukuje więźniów, których mógłby nadzorować. Książka Władimowa to wstrząsająca metafora dehumanizacji i zniewolenia w totalitarnym świecie.
- Mamy opis losu człowieka w świecie łagrowym pokazany poprzez świadomość łagrowego psa. To jest wstrząsająca historia. Psy, które miały swoich opiekunów, nie traktowały ich jako swoich panów, nie chodziły z nimi na spacery. One ich konwojowały. To trzeba przeczytać - podkreślił Krzysztof Masłoń. Akcja toczy się wkrótce po śmierci Stalina.
REKLAMA
Posłuchaj
Powieść miała złożoną genezę. Autor pisał ją trzykrotnie: po raz pierwszy i drugi w początkach lat 60. i po raz trzeci w 1975 roku, po propozycji jej wydania za granicą.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
REKLAMA
Data emisji: 12.04.2021
Godz. emisji: 22.06
REKLAMA