more_horiz

Legenda Władysława Skoneckiego. Fąfara: moje pierwsze teksty o tym tenisiście powstały w latach 90.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 00:00
- Tenis w Polsce Ludowej był bardzo popularny, ale tylko do ucieczki z kraju Władysława Skoneckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Fąfara, autor książki "Cicho! Władek gra".
Władysław Skonecki
Władysław SkoneckiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Książka została poświęcona Władysławowi Skoneckiemu, wybitnemu polskiemu tenisiście. Uciekł on z komunistycznej Polski, osiągał sukcesy na Zachodzie, potem wrócił do kraju i wciąż grał.

- Jako młody dziennikarz sportowy wiedziałem kim był, ale nie znałem jego życiorysu. Kiedyś zaprosił mnie do siebie przedwojenny tenisista Kordian Tarasiewicz, który poprosił mnie, bym przeprowadził wywiad z Ernestem Wittmannem i okazało się iż obaj rozmawiali wyłącznie o Władysławie Skoneckim, wtedy dowiedziałem się kim był - powiedział Andrzej Fąfara.

"Został w Szwajcarii"

1200, Piłka Nożna, shutterstock.jpg
Mariusz Solecki o "MP4. Opowieść piłkarska": ta książka przyszła do mnie z impulsu

Jego karierę przesunęła w czasie wojna. Czołowy polski junior końca lat trzydziestych (podwójny mistrz Polski do lat 18 w 1938 roku), musiał odbywać spóźnioną aplikację. Zakończył ją w 1946 roku na mistrzostwach kraju w Katowicach, gdzie pokonał po zaciętej walce Józefa Hebdę. Przejął panowanie na 5 lat, aż do momentu ucieczki z Polski w 1951 roku. W tym czasie poniósł tylko jedną porażkę z krajowym rywalem. Solidnie grający poznaniak Józef Piątek wykorzystał problemy zdrowotne Władysława Skoneckiego podczas jakiegoś meczu ligowego w sezonie 1948.

- Moje teksty o nim powstały dopiero w latach 90-tych, dużo zatem później niż wizyta u Kordiana Tarasiewicza, ale im bardziej zgłębiałem życie tego tenisisty, tym częściej myślałem, by napisać o nim książkę. W Polsce miał on rodzinę i prawdę powiedziawszy żył jak pączek w maśle, nie sprzeciwiał się ówczesnej władzy. Dopiero kiedy tenisiści wyjechali do Szwajcarii na Puchar Davisa, postanowił tam zostać - przypomniał gość PR24.

Tuż przed 45 urodzinami

Do Polski Władysław Skonecki wrócił w 1956 roku, gdy nastała gomułkowska odwilż. Miał już 36 lat, ale grał jeszcze blisko dekadę choć nigdy już nie odniósł zwycięstwa w letnich mistrzostwach Polski. Przegrywał najpierw z Andrzejem Licisem, a potem z Wiesławem Gąsiorkiem. Jednak w halowym czempionacie wciąż potrafił zwyciężać dużo młodszych rywali. W 1961 roku pokonał w finale Wiesława Gąsiorka, odwracając fatalną dla siebie sytuację – pierwszy set 1:6 i wysokie prowadzenie rywala w drugim. Swoje ostatnie dwa tytuły mistrza Polski – 25. i 26., licząc łącznie w trzech konkurencjach latem i zimą – zdobył klika miesięcy przed 45. urodzinami: ustrzelił singlowo-deblowy dublet pod dachem.


Posłuchaj
23:17 PR24_mp3 2021_10_17-22-06-06.mp3 A. Fąfara o książce "Cicho! Władek gra" ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Andrzej Fąfara (autor książki "Cicho! Władek gra")

Data emisji: 18.10.2021

Godzina: 22:06 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem