more_horiz

"Golgota narodów" Jerzego Gajdzińskiego. "Tata zakopywał rozdziały wspomnień w lesie"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 10:51
- Ojciec podjął decyzję, by napisać tę książkę, kiedy jeszcze był na Syberii. Ta misja, którą sobie wyznaczył, uratowała mu życie - powiedział gość audycji "Poczytnik" Marek Gajdziński, syn Jerzego.
Okładka książki Jerzego Gajdzińskiego Golgota narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty
Okładka książki Jerzego Gajdzińskiego "Golgota narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty" Foto: wyd. Fundacja Jakobstaf!

"»Golgota narodów« to przejmujące, publikowane po raz pierwszy, obszerne zbeletryzowane wspomnienia Polaka, który w wieku 15 lat wpadł w ręce NKWD przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy rumuńskiej, w wyniku czego spędził ponad 6 lat w różnych więzieniach i łagrach na terenie ZSRR. Jego gehennę zakończyła rzecz uznawana za niemożliwą do dokonania - udana ucieczka z Workuty" - czytamy w posłowiu autorstwa syna autora.

"Książka zaskakuje niezwykle plastycznym, niemal fotograficznym, opisem życia w sowieckich obozach koncentracyjnych i - jednocześnie - ukazuje ogrom cierpień zadanych milionom niewinnych ludzi przez zbrodniczy system komunistyczny. Nie jest to jednak sucha i monotonna relacja. Akcja toczy się szybko i ma swoją dramaturgię. [...] przybliża Czytelnikowi historyczne i polityczne tło zjawisk i wydarzeń, których ofiarą padli nie tylko Polacy, ale wszystkie narody zamieszkujące ogromne obszary Europy i Azji, »uszczęśliwione dobrodziejstwami« rewolucji socjalistycznej i władzy Stalina" - możemy także przeczytać.

Geneza publikacji

Marek Gajdziński opowiedział w audycji o książce swojego zmarłego ojca Jerzego "Golgota narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty".

Pytany o genezę i losy publikacji, odparł, że "jest to dość dramatyczna historia". - Mój ojciec podjął decyzję, by napisać tę książkę, kiedy jeszcze był na Syberii. Można powiedzieć, że ta misja, którą sobie wyznaczył, uratowała mu życie - zmobilizowała go, żeby przetrwać, wrócić i dać świadectwo - tłumaczył Gajdziński.

Pierwsze próby spisania wspomnień

Książka zaczęła powstawać już w 1947 roku, ale pierwsza wersja została skonfiskowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1950 roku. Stało się to przy okazji aresztowania autora pod zarzutem m.in. "szkalowania Związku Radzieckiego".

Jerzy Gajdziński ponownie zaczął spisywać wspomnienia. Jednak - wg relacji syna - każdy z rozdziałów zakopywał w innym miejscu. - Później dostałem plan ze wskazaniem, gdzie można odkopać te zapiski - powiedział syn autora.

Gość audycji wspominał, że ojciec był dziennikarzem, którym został po to, by móc doskonalić swój warsztat, co pozwoliłoby mu spisać swoje wspomnienia.

Czytaj także:

Dotychczas zostały one opublikowane w nakładzie 200 egzemplarzy. 

Posłuchaj
22:08 PR24_mp3 2021_12_05-22-06-07.mp3 Marek Gajdziński o książce swojego ojca śp. Jerzego Gajdzińskiego "Golgota narodów" ("Poczytnik"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Marek Gajdziński

Data emisji: 05.12.2021

Godzina: 22.06 

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem