more_horiz

Wspomnienie o prof. Jacku Trznadlu. Masłoń: miał zdecydowane poglądy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 11:30
23 stycznia 2022 r. w wieku 91 lat zmarł prof. Jacek Trznadel - krytyk literacki, poeta, pisarz, tłumacz, historyk literatury. W pamięci najbardziej zapisał się za sprawą badań nad twórczością Bolesława Leśmiana i zbiorem rozmów "Hańba domowa". - Trznadel nie krył się ze swoimi osądami, otwarcie je prezentował - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 
Audio
  • Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o prof. Jacku Trznadlu (Poczytnik)
Profesor Jacek Trznadel przyczynił się też do pierwszego polskiego wydania dzieła Józefa Mackiewicza Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary
Profesor Jacek Trznadel przyczynił się też do pierwszego polskiego wydania dzieła Józefa Mackiewicza "Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary"Foto: PAP/JACEK TURCZYK

"Hańba domowa" jest zbiorem wywiadów prof. Jacek Trznadla z polskimi pisarzami. Tematyka wywiadów postawy twórców literatury w latach stalinizmu, na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.

- Ci ludzie starali się wymazać ze swojej biografii ten dorobek. Znaczna ich cześć przyjęła następnie pozycje rewizjonistyczne, odeszła od komunizmu w 1956 roku, w 1968 roku lub w stanie wojennym. Chyba nie na rękę było im przypominanie ich grzechów młodości. Książka zjednała dużo sympatii prof. Trznadlowi, jednak w III RP był on postrzegany jako "zoologiczny antykomunista" - tłumaczył Tomasz Zapert. 

Otwierający książkę esej "Hańba domowa" wprowadza do problematyki. Książka ukazała się w 1986 w Paryżu, w Instytucie Literackim, w serii biblioteki „Kultury”. W tym samym roku Hańba domowa ukazała się w Polsce, w podziemnym wydawnictwie "Nowa". Tytuł książki pochodzi z fragmentu utworu Cypriana Norwida "Duch Adama i skandal"

Krzysztof Masłoń przyznał, że prof. Trznadel miał zdecydowane poglądy. - Przeciwnicy ideowi książki i samego Trznadla wypominali autorowi to, że sam należał do PZPR. On sam nigdy tego nie ukrywał, wystąpił z partii w 1970 roku - przypomniał krytyk.

W III RP prof. Trznadel kontynuował tę tematykę. Napisał głośną książkę "Kolabornaci", która dotyczyła zachowań polskich pisarzy we Lwowie pod sowiecką okupacją w latach 1939-41. - Pojawia się wśród nich Tadeusz Boy-Żeleński jednoznacznie przedstawiony negatywnie. Trznadel nie krył się ze swoimi osądami, otwarcie je prezentował - podkreślił Masłoń. 

Posłuchaj
21:20 PR24 2022_01_30-22-05-54.mp3 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o prof. Jacku Trznadlu (Poczytnik) 

Profesor Jacek Trznadel przyczynił się też do pierwszego polskiego wydania dzieła Józefa Mackiewicza "Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary", które czekało na polską edycję 48 lat. Był też tłumaczem literatury francuskiej.

W 2010 roku w liście otwartym do premiera Donalda Tuska zwrócił się o powołanie międzynarodowej komisji technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku.​ W 2011 roku opublikował książkę "Wokół zamachu smoleńskiego". W 2020 roku Jacek Trzn​adel został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 30.01.2022

Godzina: 22:06 

PR24

Zobacz także

Zobacz także