more_horiz

"Kiedy wchodził do zrujnowanej Warszawy, czuł się Polakiem". Wspomnienie Tadeusza Neumana

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 09:50
- Mój dziadek był Polakiem, czuł się Polakiem, dla mnie ta kwestia nie ulega wątpliwości - tak o Tadeuszu Neumanie mówiła w Polskim Radiu 24 red. Joanna Bojańczyk.
- Kiedy wchodził do zrujnowanej Warszawy czuł się Polakiem - red. Bojańczyk o swoim dziadku
- Kiedy wchodził do zrujnowanej Warszawy czuł się Polakiem - red. Bojańczyk o swoim dziadkuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Oficjalnie nie figuruję. Pamiętnik 1939-1945" to książka Tadeusza Neumana. Autor, jak i cała zasymilowana rodzina Neumanów-Goldfederów, należał do wyższych sfer II RP pod względem finansowym, towarzyskim, obyczajowym.

Z perspektywy zamożnego inteligenta Tadeusz Neuman opisuje w pamiętniku wojenną codzienność. Choć wiemy, że przeżył (swoje wspomnienia spisuje z dystansu, w 1947 r.), narracja trzyma w napięciu.

"Dziadek zmarł, kiedy miałam 11 lat"

- Autor tej książki to mój dziadek, który zmarł, kiedy miałam 11 lat. Moje wspomnienia o nim dotyczą zatem tylko dzieciństwa. Pamiętnik leżał u nas lata całe, oddałam go w pewnym momencie do przepisania na komputerze, ale nie było odwagi, by go opublikować. W końcu razem z synami uznaliśmy, że trzeba to zrobić i ukazała się książka - powiedziała red. Joanna Bojańczyk.

Czytaj także:

Gość PR24 dodała, że dziadek był z wykształcenia architektem, ukończył politechnikę w Monachium, a przed wojną znajdował się w zarządzie Zakładów Starachowickich. Ożenił się z zamożną kobietą, której ojciec był bankierem.

- Jednak nie zamożność wyznaczała ich styl życia, to byli ludzie wykształceni, ale i bardzo kulturalni. Czy był Żydem, czy Polakiem? Nie pisze o sobie jako o Żydzie - powiedziała red. Joanna Bojańczyk.


Posłuchaj
23:22 PR24_mp3 2022_02_20-22-06-25.mp3 - Kiedy wchodził do zrujnowanej Warszawy, czuł się Polakiem - red. Bojańczyk o swoim dziadku ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: red. Joanna Bojańczyk 

Data emisji: 20.02.2022

Godzina: 22:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem