X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przylgnął do niej nawet rzekomy romans z oficerem Wehrmachtu". Teler o Benicie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 10:20
- Miała bardzo skomplikowane życie, a swoją pozycję wykorzystywała w działalności konspiracyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Teler, autor książki pt. "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci".
Ina Benita w 1937 roku
Ina Benita w 1937 rokuFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami. Po wojnie ślad po niej zaginął. W książce "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci", Marek Teler odkrywa tajemnicę jej życia i powojenne losy artystki.

- Właściwie wszystko zaczęło się od przypadku, ponieważ zobaczyłem w internecie komentarz pod jednym z artykułów o niej, był to komentarz jej wnuka, który pisał, że ona przeżyła, mieszkała kolejno w Maroku i Ameryce. Potem swój komentarza dołączył jeszcze syn trzeciego męża Benity, słoweński polityk - powiedział gość PR24.

Agnieszka Osiecka 1200 PAP.jpg
"Poprzednie tomy raziły infantylnością". T. Zapert o VI tomie dzienników Osieckiej

"Rzekomy romans z oficerem Wehrmachtu"

Ina Benita była gwiazdą kina i kabaretu, a także scenarzystką i autorką tekstów piosenek. Po wojnie ślad po niej zaginął. Marek Teler, w oparciu o nieznane dotychczas źródła, odkrył tajemnicę jej życia i powojenne losy artystki.

- W książce piszę o jej skomplikowanych meandrach uczuciowych, z tego bowiem powodu także spadała na artystkę fala krytyki, dziś wiemy, że te relacje mogły być powiązane z jej działalnością konspiracyjną. Potrafiła przecież pójść do urzędów niemieckich i swoim seksapilem załatwiała tam ważne sprawy. Przylgnął do niej nawet rzekomy romans z oficerem Wehrmachtu, który pod jej wpływem zaczął pomagać w zwalnianiu więźniów z Pawiaka - powiedział Marek Teler.

Książka opisuje także skomplikowane życiorysy artystów na wojennej scenie i pokazuje, że w czasie okupacji nic nie było jednoznaczne, a granica między bohaterstwem a zdradą bywała bardzo cienka.


Posłuchaj
23:07 PR24_mp3 2021_06_06-22-05-46.mp3 M. Teler o I. Benicie ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Marek Teler (pisarz)

Data emisji: 06.06.2021

Godzina: 22:05

Czytaj także

"Chciałam, żeby te receptury były możliwe do odtworzenia". Joanna Domańska o powieści "Budzenie drzew"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 09:00
- Lektury, które czytamy, mają na nas wpływ, gdzieś podświadomie funkcjonują. [...] Wcześniej kształtowałam swój świat z materii słowa poetyckiego, więc ta oszczędność, którą wypracowałam sobie w poezji, miałam nadzieję, że przełoży się na prozę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Domańska, autorka "Budzenie drzew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzył o rządzie dusz". Roman Graczyk o książce "Demiurg. Biografia Adama Michnika"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 13:27
- O czym marzył młody Adam Michnik w chwilach złej fortuny? Ja uważam, że marzył mniej o fotelu premiera, a bardziej o wpływie na Polaków. O rządzie dusz - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Graczyk, autor książki "Demiurg. Biografia Adama Michnika".
rozwiń zwiń