more_horiz

Książka "Syn bagien" Pawła Rzewuskiego. Pytania o II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:45
- Forma kryminału jest tylko pretekstem. Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Syn bagien".
Okładka książki Syn bagien
Okładka książki "Syn bagien"Foto: mat. promocyjne

Akcja powieści toczy się wiosną 1937 roku. Na Polesiu znika bez śladu oficer Oddziału II Sztabu Generalnego WP, kapitan Adam Staff. Misja odnalezienia go zostaje powierzona jego koledze, kapitanowi Maurycemu Jakubowskiemu, również oficerowi polskiego wywiadu. Oprócz głównego zadania ma on jednak także i drugi zestaw rozkazów - polecono mu mianowicie nawiązać kontakt z nieuchwytnym wojewodą poleskim, Wacławem Kostkiem-Biernackim. Jakubowski przybywa do Dawidgródka, pełniącego funkcję nieformalnej stolicy Polesia, gdzie spotyka się z plejadą typów ludzkich. Napotka na swojej drodze Poleszuków, Białorusinów, Żydów, urzędników państwowych, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Są tu przybysze ze wszystkich stron Rzeczypospolitej.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że forma kryminału była dla niego pretekstem. - Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - powiedział Paweł Rzewuski.

W powieści pojawiają się też organizacje, m.in. ONR. - Chodzi o pewien wycinek sporów, jakie toczyły się w drugiej połowie lat 30. XX wieku. O polskość i jej formę, o to, jak powinno wyglądać państwo? Tego typu organizacje odgrywały wtedy szalenie istotną rolę, zrzeszały dość wpływowe osobistości. Na Kresach żyły też wykształcone i konserwatywne środowiska - tłumaczył pisarz. 

Autor powieści "Syn bagien" przywołuje również koncepcję prometeizmu jako jednej ze składowych polityki obozu sanacyjnego. - Nurt zakładał pobudzenie instynktów narodowych wśród narodów podbitych przez ZSRR. Interpretowano go także jako budowanie świadomości środkowoeuropejskiej, tworzenie sieci państw w opozycji do Związku Sowieckiego - przypomniał Rzewuski.


Posłuchaj
23:05 PR24_AAC 2022_05_15-22-06-27.mp3 Paweł Rzewuski o książce "Syn bagien" (Poczytnik)

 

Paweł Rzewuski jest doktorem filozofii i historykiem. W kręgu jego zainteresowań leży filozofia polityki oraz historia społeczna. Czytelnikom znany jest z prac "Filozofia Piłsudskiego" oraz "Grzechy Paryża Północy".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Poczytnik"

ProwadzącyKrzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość PR24: Paweł Rzewuski (autor książki "Syn bagien")

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 22.05

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem