more_horiz

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 09:30
- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Okładka książki Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim autorstwa Anny Lisieckiej (wyd. Muza)
Okładka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim" autorstwa Anny Lisieckiej (wyd. Muza)Foto: mat. prom.

Bogusław Kaczyński był znaną wszystkim postacią kojarzoną głównie z tłumaczeniem szerokiej publiczności zawiłości muzyki klasycznej.

Anna Lisiecka opowiedziała, skąd wziął się pomysł na tytuł książki. - Bogusław, mając 32 lata w PRL, kiedy prawie każdy miał etat, był nadal bez etatu - przypomniała autorka biografii. Podkreśliła, że mając pełne wykształcenie wyższe, jedynie pisał artykuły prasowe. Debiutował w "Ruchu Muzycznym", publikował także w "Teatrze", "Przekroju" i "Kulturze", nie mając nadal stałego zatrudnienia. - W liście do rodziców z 1974 roku napisał: "Dziękuję za pożyczkę. Ciągle mam być sławny, ciągle mam być bogaty, a ciągle jestem biedny" - przytoczyła Lisiecka, mówiąc, że Kaczyński posłużył się cytatem ze "Straconych złudzeń" Honoriusza Balzaca.

Gość audycji, przypominając zasługi dla kultury wysokiej i popularnej Kaczyńskiego, przytoczyła słowa prof. Piotra Glińskiego, który podczas pogrzebu krytyka podsumował jego karierę, mówiąc, że "profanum - telewizję, miejsce popkultury - podniósł do rangi sacrum".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3_20220605220551_Poczytnik.mp3 Anna Lisiecka o Bogusławie Kaczyńskim (Poczytnik/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzą: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka)
Data emisji: 05.06.2022
Godzina emisji: 22.06

PR24/st

Zobacz także

Zobacz także