more_horiz

"Życie nie jest ideą, ale czymś głębszym". Rafał Wojasiński o książce "Tefil"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 09:39
- Kiedy z życia robi się ideę, to niestety czasami dokonuje się fatalnego wyboru, jaki dokonało się np. z Barabaszem. Jest taki nurt w istnieniu ludzkości, który mu (Tefilowi - red.) bardzo przeszkadza. Chodzi o sympatię dla tyranów, do siły i do zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Wojasiński, prozaik i autor książki "Tefil".
Wojasiński: skojarzenie terminu tefil z modlitwą jest słuszne
Wojasiński: skojarzenie terminu "tefil" z modlitwą jest słuszneFoto: mat. promocyjne

"Tefil" to książka, która mówi o starszym człowieku, tytułowym Tefilu, który roztrząsa problemy życia. "Ta proza ma wiele wspólnego z powieściami Becketta. Tam też monologujący bohaterowie, postawieni w sytuacjach egzystencjalnej nędzy, wypowiadają się nędzarską mową, ale od czasu do czasu - jak Tefil - zaskakują filozofią najlepszej próby" - można przeczytać w opisie książki na stronie jednej z księgarni internetowych.

Tefil i modlitwa

Rafał Wojasiński zapytany o znaczenie terminu "tefil" i jego związku z modlitwą powiedział, że jest ono prawidłowe. - Skojarzenie terminu "tefil" z modlitwą jest słuszne. Narrator prowadzi coś w rodzaju modlitwy, bo nie ma rozmówcy, choć on istnieje, ale są tylko jego słowa. To rozmowa z samym sobą albo ze światem. Konfrontuje się z tym że żyje i że dźwiga ze sobą pewien ciężar - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że narrator prezentuje złożone rozmyślanie nad życiem, które jasno przedstawia jego punkt widzenia. - Filozofia w książce bierze się z poczucia, że istnieje. Tefil jest zwolennikiem teorii, że życie nie jest ideą, ale czymś głębszym i wiele poważniejszym. Cywilizacje i ludzkość próbują urobić życie na pewną ideę i jemu się to nie podoba i nie zgadza - powiedział.

- Widzi tego konsekwencje. Kiedy z życia robi się ideę, to niestety czasami dokonuje się fatalnego wyboru, jaki dokonało się np. z Barabaszem. Jest taki nurt w istnieniu ludzkości, który mu bardzo przeszkadza. Chodzi o sympatię dla tyranów, do siły i do zwycięstwa. On wie, że to źródło zła - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:09 PR24_mp3 2022_06_26-22-05-04.mp3 Rafał Wojasiński o książce "Tefil" (Poczytnik)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Rafał Wojasiński (prozaik)

Data emisji: 26.06.2021

Godzina: 22:05

dz

Zobacz także

Zobacz także