Literackie podsumowanie 2022 roku. "Bardzo dobry czas dla polskiej literatury"
- Najważniejsze jest to, czy dany rok przyniósł coś, co pozostanie dłużej niż dwa miesiące na liście bestsellerów. Pod tym względem to 2022 rok był bardzo dobry, jeżeli chodzi o polską literaturę - wyraził przekonanie Krzysztof Masłoń.
2022-12-26, 14:26
O literackie podsumowanie mijającego roku pokusili się Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.
- Uważam, że w tym roku wyszyły dwie książki, które w swoich kategoriach, literatury najwyższej półki i popularnej, najbardziej pożądanej przez czytelników, są wręcz zjawiskowe - przyznał Krzysztof Masłoń. - Jest to "W stronę Seretu" Wiesława Helaka. To są losy bohatera już w powojennej Polsce. Autor rozlicza się z PRL-em ukazanym bez relatywizmu, jako czas terroru, zniewolenia, kłamstwa i zbrodni. Jednocześnie żegna się ze swoją kresową ojczyzną. Piękna, wspaniała książka - dodał.
Masłoń zdradził, że jest również zauroczony nowością na rynku wydawniczym, którą jest tytuł Grzegorza Musiała "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej". - Świetnie pokazane przez autora jej życie prywatne, przyjaźnie, sprawy polskie. To jest powieść, to nie jest biografia - ocenił.
Z kolei dla Tomasza Zaperta wydawniczą perełka roku jest "Tefil" Rafała Wojasińskiego. - Bohater to miejscowy kloszard, ale zarazem osoba o przenikliwym umyśle, oczytana, doświadczona życiowo. (...) Nie jest to łatwa lektura, ale bardzo przejmująca, ciekawa. Ma odniesienia biblijne, filozoficzne, społeczne. To kolejna książka Wojasińskiego, która mnie nie rozczarowała - przyznał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Data emisji: 25.12.2022
REKLAMA
Godzina: 22.07
kmp
REKLAMA