more_horiz

Poczytnik: Literatura Kresów Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 12:50
W kolejnej audycji z cyklu "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert rozmawiali na temat literatury Kresów Wschodnich w kontekscie relacji polsko-ukraińskich. Dziennikarze przedstawili najbardziej znanych twórców i ich dzieła o popularnych wątkach, takich jak ludobójstwo na Wołyniu czy konflikt polsko-ukraiński z 1918 roku.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/hathu-/CC3.0

- Ostatnio wpadła mi w ręcę książka Macieja Pietrzyńskiego pt.: "Jak nas piszą cyrylicą. Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy o Polakach". To trudna dla nas lektura, ale bardzo potrzebna. Uświadamia ona nam, jak polska narracja historyczna jest odległa od tego, w jaki sposób piszą o tych samych wydarzeniach nasi sąsiedzi. Jest to istotne dla naszej samowiedzy. Pozwala nam to spojrzeć szerzej na pewne wydarzenia. Do roku 1989 roku temat Wołynia i Podola to było tabu - mówił Krzysztof Masłoń. 

- To historia uwarunkowała, że musimy dbać o naszą tożsamość na Kresach Wschodnich. Niestety w XX w. ten obszar dość obficie spłynął krwią. Myślę, że nasi pisarze głównie z tej perspektywy patrzyli na relacje polsko-ukraińskiedodał Tomasz Zapert. 

W audycji dziennikarze wybrali i omówili najciekawsze dzieła literatury dwudziestowiecznej, dotyczące Kresów i relacji Rzeczpospolitej ze wschodnimi sąsiadami.

Więcej w całej rozmowie.

PR24

___________________

Data emisji: 22.07.18

Godzina emisji: 22:05


Zobacz także

Zobacz także