more_horiz

Wciąż nie powstała powieść w całości o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 09:51
Powstanie Warszawskie zajmuje szczególne miejsce w literaturze polskiej. Wciąż jednak brakuje powieści powstałej w oparciu o wydarzenia podczas walk w stolicy. O książkach dotyczących Powstania, które ukazały się po II wojnie światowej rozmawiali w audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Audio
  • Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert rozmawiają o książkach dotyczących Powstania Warszawskiego. Audycja z cyklu "Poczytnik" (PR, 06.08.2018)
Mieszkańcy opuszczają stolicę po kapitulacji powstania warszawskiego
Mieszkańcy opuszczają stolicę po kapitulacji powstania warszawskiego Foto: nac.gov.pl

- Czekam na powieść wyłącznie o Powstaniu. "Kolumbowie" są w pewnym sensie takim dziełem, ale nie tylko. Próbował taką powieść o Powstaniu Warszawskim pisać Stanisław Rembek. Utwór nosił tytuł "Ostatnia porażka". Został wydany wiele lat po zgonie autora w tomie "Cygaro Churchilla". Niestety Stanisław Rembek zarzucił pomysł wychodząc z założenia, że książka nie zostanie w Polsce wydana ze względu na cenzurę obowiązującą w PRL – mówił Tomasz Zapert.

- Roman Bratny wydając w 1957 roku swoich "Kolumbów" dość wysoko zawiesił poprzeczkę. Ta książka, z uwagi głównie na tom III odsądzana od czci i wiary, w tomie II jest znakomita. Myślę, że na tamten czas była bardzo odważna. Oczywiście taki prymitywny podział na bohaterskich, uczciwych żołnierzy Powstania i tchórzliwych dowódców jest nie do przyjęcia. Tutaj pewną rolę odegrał Janusz Morgenstern swoim słynnym serialem "Kolumbowie" – zaznaczył Krzysztof Masłoń.

Więcej w nagraniu audycji.

Gospodarzami audycji są Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/ras

_________________________

Data emisji: 05.08.2018

Godzina emisji: 22.06

Zobacz także

Zobacz także