more_horiz

Prof. Roszkowski: w skali świata trudno mówić o zaniku katolicyzmu, ale widać jego regres na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 00:00
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wojciech Roszkowski, historyk, który mówił m.in. o najnowszej publikacji, dot. chrześcijaństwa. Pytany o kondycje Kościoła katolickiego oświadczył, że widać zjawisko jego decentralizacji, "papiestwa, które abdykuje ze swojej roli".
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Prof. Wojciech Roszkowski mówił już na antenie Polskiego Radia 24 o pierwszym tomie swojego dzieła "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia". Drugi tom pracy poświęcony jest chrześcijaństwu od XVI wieku do czasów współczesnych. W kontekście jego wydania rozmawiano o obecnej kondycji katolicyzmu.

ZOBACZ TAKŻE
PAP Wojciech Roszkowski 1200.jpg
Prof. Roszkowski: krzyż jest w dzisiejszym, coraz bardziej pogańskim świecie postrzegany zupełnie fałszywie

Prof. Wojciech Roszkowski odniósł się do kwestii ograniczenia odprawiania mszy trydenckiej, wprowadzonego przez papieża Franciszka. Jak przyznał, odebrał tę decyzję "z pewnym niepokojem". - Rygorystyczne podejście dla tradycji trydenckiej nie zwiastuje najlepiej pewnej otwartości Kościoła na różne strony - wskazał.

- Nagle jest częściowy nacisk na odcinanie się od tradycji przedsoborowej, myślę, że zbyt silny. Tradycja Kościoła jest piękna, bogata, wydaje się, że nie należy tak rygorystycznie odcinać pewnych wątków. Zwłaszcza że Trydent kojarzy się z reformą Kościoła, odpowiedzią na reformację, na Lutra, ten sobór przyniósł pozytywne efekty - stwierdził historyk.

Posłuchaj
22:48 [PR24]PR24 (mp3) 1 sierpień 2021 22_06_14.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o kondycji Kościoła (Polskie Radio 24/Poczytnik)

"Regres Kościoła na Zachodzie"

Prof. Wojciech Roszkowski próbował odpowiedzieć na pytanie, w jakim punkcie obecnie jest katolicyzm. - Jednoznaczne powiedzenie, że się kurczy, przeżywa kryzys to stanowisko uproszczone - ocenił. Wskazał, że na Zachodzie ten problem istnieje, natomiast na "dawnych peryferiach chrześcijaństwa" ono wciąż funkcjonuje.

- Jeżeli porównujemy procent katolików w stosunku do ludności świata, to dzisiejszy odsetek niewiele się różni, jest bardzo podobny, do tego, który mieliśmy w roku 1900. W sensie masowości Kościoła w skali świata trudno powiedzieć o zaniku katolicyzmu. Natomiast niewątpliwy jest regres Kościoła katolickiego na Zachodzie, przede wszystkim w Europie Zachodniej - powiedział prof. Wojciech Roszkowski.

Gość Polskiego Radia 24 jest zdania, że obecnie "mamy do czynienia z decentralizacją Kościoła, papiestwem, które abdykuje ze swojej roli".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość PR24: prof. Wojciech Roszkowski

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24, ms

Zobacz także

Zobacz także