W serii Biblioteka Klasyków Państwowy Instytut Wydawniczy przygotował pięciotomową edycję "Utworów wybranych" Marka Twaina. Jej główną część stanowią krótkie i dłuższe prozy: opowiadania, bajki, skecze, felietony i humoreski.
O szczegółach edytorskiego przedsięwzięcia mówił Łukasz Michalski, dyrektor PIW, który przyznał, że sam żywi wyjątkowy sentyment do twórczości amerykańskiego pisarza. - Dla mnie Mark Twain jest bardzo bliskim autorem. Jak wszyscy z naszego pokolenia, mam sentyment młodzieżowy - stwierdził.
Gość audycji przypomniał, że w Polsce, dzięki wysiłkom cenzury peerelowskiej, Mark Twain funkcjonował zawsze jako autor książek dla młodzieży. - Skoro tak, to pozostaje pytanie, jakim cudem i dlaczego Mark Twain uchodzi za jednego z trzech najważniejszych klasyków literatury amerykańskiej? - stwierdził.
Jak dodał gość audycji, odpowiedź na powyższe pytanie zawiera się w projekcie, który udało się zrealizować PIW. - To był ciężki projekt z racji pewnych zaszłości. Bardzo wiele tekstów nie było w Polsce przetłumaczonych, zwłaszcza małych próz - podkreślił.
23:32 PR24_mp3 2022_09_25-22-06-28.mp3 Dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego o twórczości Marka Twaina (Polskie Radio24/Poczytnik)
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)
Data emisji: 25.09.2022
Godzina: 22.06
kmp