more_horiz

Twórczość Marka Twaina. "Niesłusznie kojarzony jest tylko z literaturą młodzieżową"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 00:00
- Twain gustował we wszystkich formach małych próz. Przez całe swoje życie pisał tego ogromną ilość. Notabene, to, co jest najzabawniejsze, to, co było jego szczytowym osiągnięciem w sensie literackim, mało cenił - mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego). 
Dwa pierwsze tomy aspirują do miana najobszerniejszej polskiej edycji małych i większych utworów Twaina - czytamy na stronie wydawnictwa
"Dwa pierwsze tomy aspirują do miana najobszerniejszej polskiej edycji małych i większych utworów Twaina" - czytamy na stronie wydawnictwaFoto: Materiał promocyjny

W serii Biblioteka Klasyków Państwowy Instytut Wydawniczy przygotował pięciotomową edycję "Utworów wybranych" Marka Twaina. Jej główną część stanowią krótkie i dłuższe prozy: opowiadania, bajki, skecze, felietony i humoreski. 

O szczegółach edytorskiego przedsięwzięcia mówił Łukasz Michalski, dyrektor PIW, który przyznał, że sam żywi wyjątkowy sentyment do twórczości amerykańskiego pisarza. - Dla mnie Mark Twain jest bardzo bliskim autorem. Jak wszyscy z naszego pokolenia, mam sentyment młodzieżowy - stwierdził. 

Gość audycji przypomniał, że w Polsce, dzięki wysiłkom cenzury peerelowskiej, Mark Twain funkcjonował zawsze jako autor książek dla młodzieży. - Skoro tak, to pozostaje pytanie, jakim cudem i dlaczego Mark Twain uchodzi za jednego z trzech najważniejszych klasyków literatury amerykańskiej? - stwierdził. 

Jak dodał gość audycji, odpowiedź na powyższe pytanie zawiera się w projekcie, który udało się zrealizować PIW. - To był ciężki projekt z racji pewnych zaszłości. Bardzo wiele tekstów nie było w Polsce przetłumaczonych, zwłaszcza małych próz - podkreślił.     

Posłuchaj
23:32 PR24_mp3 2022_09_25-22-06-28.mp3 Dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego o twórczości Marka Twaina (Polskie Radio24/Poczytnik)

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)

Data emisji: 25.09.2022

Godzina: 22.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także