more_horiz

"Wynalazca i darczyńca". Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego Łukasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 10:32
- Ignacy Łukasiewicz zabiegał o tworzenie nowych miejsc pracy i troszczył się o to, by ludziom żyło się lepiej. (..) Ważnym wątkiem jest też działalność dobroczynna w ramach tradycji chrześcijańskiej. To bogaty wachlarz działań, o których w popularnych podręcznikach z okresu dawnego w ogóle się nie wspominało. Łukasiewicz był kojarzony z lampą naftową i destylacją ropy naftowej - tymi rzeczami "zamykano" jego postać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Janusz Królikowski.
Wynalazca i darczyńca. Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego Łukasiewicza
"Wynalazca i darczyńca". Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego ŁukasiewiczaFoto: Paweł Pawłowski/PAP

Gościem "Poczytnika" był ks. prof. Janusz Królikowski, który opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o życiu i działalności bohatera swojej książki "Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza". Jak przypomniał, przedsiębiorca jest jednym z patronów 2022 r. Sejm, podejmując uchwałę w tej sprawie, "podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość". W styczniu bieżącego roku przypadła 140. rocznica śmierci, a w marcu 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Ks. prof. Janusz Królikowski powiedział, że odkąd pamięta, "wspomnienie Ignacego Łukasiewicza było w jego rodzinnych stronach zawsze bardzo żywe". - Coś się na ten temat zawsze wiedziało. To był motyw patriotyzmu lokalnego - wskazał.

Nie tylko lampa naftowa

Gość audycji dodał, że tym, co pobudziło go, do stworzenia biografii naukowca, był fakt, że znalazł wiele nieścisłości w jego życiorysie, "który był powielany z dziesięciolecia na dziesięciolecie". - Najbardziej zafascynowała mnie kwestia, która była bardzo mało znana i w ogóle niepodejmowana - mianowicie jego działalność dobroczynna. Przy czym rozumiem tę dobroczynność w sensie takim bardzo nowoczesnym - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, Ignacy Łukasiewicz "zabiegał o tworzenie nowych miejsc pracy, troszczył się o to, by ludziom żyło się lepiej i wygodniej, a także żeby dobrobyt, który można osiągnąć, był jak najszerzej propagowany i by jak najwięcej ludzi mogło z niego korzyść". - Oczywiście też ważnym wątkiem jest działalność dobroczynna w ramach tradycji chrześcijańskiej - począwszy od wspierania budowy kościołów, wspierania zakonów w ich działalności, zwłaszcza na rzecz młodzieży i kształcenia się - powiedział.

- To był cały bogaty wachlarz działań, o których w popularnych podręcznikach z okresu dawnego, PRL-owskiego w ogóle się nie wspominało. Łukasiewicz był kojarzony z lampą naftową i destylacją ropy naftowej - tymi rzeczami "zamykano" jego postać - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:24 PR24_mp3 2022_10_02-22-06-13.mp3 Ks. prof. Janusz Królikowski o postaci Ignacego Łukasiewicza ("Poczytnik"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: ks. prof. Janusz Królikowski

Data emisji: 2.10.2022 r.

Godzina: 22.06

ng

Zobacz także

Zobacz także