more_horiz

"To dzięki niemu poznałam sztukę malarską". Maria Jentys-Borelowska o Arturze Grottgerze

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:06
- Artur Grottger był pierwszym malarzem, z którym się zetknęłam, i to właśnie dzięki niemu poznałam sztukę malarską. Urzekła mnie ona, oczarowała. Była w niej groza, tajemniczość, coś niezwykłego, dlatego fascynacja, podziw, zainteresowanie sztuką malarską zostało ze mną już na zawsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Jentys-Borelowska (pisarka, publicystka).
Artur Grottger
Artur GrottgerFoto: kronika.gov.pl

Artur Grottger - malarz, rysownik. Można powiedzieć, że jego nazwisko znają chyba wszyscy Polacy. Tyle że ta wiedza ogranicza się do tego, że… był. Dlatego Maria Jentys-Borelowska postanowiła przenieść Grottgera na karty swojej powieści "Portret w półcieniach". Autorka w audycji "Poczytnik" opowiadała, skąd wzięło się jej zauroczenie Grottgerem, skąd wzięło się jego nazwisko. Mówiła również o Wandzie Monne, czyli miłości Artura Grottgera. 

- Artur Grottger był pierwszym malarzem, z którym się zetknęłam, i to właśnie dzięki niemu poznałam sztukę malarską. Urzekła mnie ona, oczarowała. Była w niej groza, tajemniczość, coś niezwykłego, dlatego fascynacja, podziw, zainteresowanie sztuką malarską zostało ze mną już na zawsze - powiedziała publicystka. 

Nazwisko Grottger 

Odwołując się do korzeni malarza, opowiedziała historię pradziadka artysty. - Hilary Siemianowski zakochał się guwernantce, która miała na nazwisko Grottger. Przybyła ona ze Szwajcarii, jednak była Francuzką. Pracowała we dworze Siemianowskiego i tam wybuchła wielka miłość, której owocem było dziecko. Dostało ono nazwisko po matce, ale majątek, wykształcenie po Siemianowskim, jednak hrabia nie usynowił go. I tak nazwisko Grottger przeszło na dziadka, a później ojca Artura - opowiadała Maria Jentys-Borelowska.  

"Ta jedynka"

Pisarka w Polskim Radiu 24 mówiła również o miłości Artura Grottgera, czyli Wandzie Monne. - Zobaczył ją po raz pierwszy na stacji kolejowej w Dębicy. Jechał do Lwowa, a ona wraz z ciotką wracała z wakacji. Można powiedzieć, że kiedy ją zobaczył, doznał olśnienia, zachwycił się nią, zapadła mu ona w pamięć i serce. Wtedy nie zdążył jej poznać, podał jej tylko chusteczkę, którą upuściła. Ona zniknęła, a on zaczął marzyć o tym, aby ją spotkać. Wciąż mówił o tym, że to była ta jedyna - mówiła. 

Dodała, że traf tak chciał, że rok później na balu karnawałowym towarzystwa strzeleckiego zobaczył ją i ją poznał. - Ta miłość nie miała szans na spełnienie - podkreśliła gość PR24.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:44 PR24_mp3 2022_10_09-22-05-50.mp3 Maria Jentys-Borelowska: to dzięki niemu poznałam sztukę malarską (Poczytnik/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Maria Jentys-Borelowska (pisarka, publicystka)

Data emisji: 09.10.2022

Godzina: 22:06

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także