more_horiz

"Niektóre postacie są fikcyjne, główny wątek oparty na faktach". Szumiło o powieści Miklaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 22:35
- Jedna rzecz, która mi się nie spodobała, to to, że Henryk Józewski został w powieści przedstawiany jako Henryk Jurkowski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Szumiło, historyk (UMCS). 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Powieść Maryny Miklaszewskiej "Proces Szolema Szwarcbarda mordercy atamana Symona Petlury" przybliża polskiemu czytelnikowi mało znaną kartę z historii ukraińskiego ruchu narodowego, poprzez postacie Petlury i Józewskiego powiązaną również z historią Polski.

Ukazuje także metody działania sowieckich służb i komunistycznej propagandy, które doprowadziły do tego, że zabójca ukraińskiego przywódcy został okrzyknięty romantycznym mścicielem i żydowskim bohaterem narodowym. Z ofiary tego mordu uczyniono zbrodniarza.

"Główny wątek oparty na faktach"

W opinii gościa PR24 sama relacja z procesu zabójcy Petlury jest oparta na relacjach prasowych czy dokumentach z tego okresu. Przypomniał, że autorka korzystała z bezpośrednich sprawozdań także z prasy polskiej i francuskiej. W powieści jest jednak kilka linii narracyjnych, niektóre postaci są fikcyjne, główny wątek jest natomiast oparty na faktach.

"Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury" w interpretacji Łukasza Lewandowskiego. POSŁUCHAJ >>>>

- Jedna rzecz, która mi się nie spodobała, to to, że Henryk Józewski został w powieści przedstawiany jako Henryk Jurkowski, ale i to jest później wyjaśnione. Jeśli chodzi o listy, są one raczej wymyślone, sama ich treść opiera się natomiast na poglądach i przemyśleniach Józewskiego - wyjaśnił prof. Mirosław Szumiło.


Posłuchaj
23:13 PR24_mp3 2022_11_20-22-06-17.mp3 "Niektóre postaci są fikcyjne, główny wątek jest jednak oparty na faktach". Szumiło o powieści Miklaszewskiej ("Poczytnik")

Maryna Miklaszewska, dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej, zmarła 11 maja tego roku w wieku 75 lat. 

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: prof. Mirosław Szumiło (historyk, UMCS)

Data emisji: 20.11.2022

Godzina: 22:06 

kor

Zobacz także

Zobacz także