more_horiz

"Wojna zniszczyła ich życiorysy". Teler o bohaterach książki "Amanci II RP"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:12
- To są smutne historie, kończą się tragedią człowieka ze złamanym życiorysem, inwigilowanego lub odsuniętego od ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Marek Teler, autor książki "Amanci II RP". 
Aleksander Żabczyński jako adwokat Farr w filmie Kobieta, która się śmieje
Aleksander Żabczyński jako adwokat Farr w filmie "Kobieta, która się śmieje" Foto: NAC/Domena publiczna

Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz... Amanci filmowi II Rzeczypospolitej doskonale wiedzieli, jak kreować swój wizerunek, aby stale pojawiać się na łamach prasy i cieszyć się nieustannym zainteresowaniem publiczności. Wybuch II wojny światowej przerwał ich błyskotliwe kariery. Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina w książce "Amanci II RP" życiorysy dwunastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu.

- Żyli w świecie blichtru, elegancji i gwiazdorstwa, ale nie można o nich powiedzieć, że byli oderwani od rzeczywistości, iż byli poza czasem i historią. Aleksander Żabczyński walczył pod Monte Cassino, Włodzimierz Łoziński trafił do Auschwitz. Ci artyści wiele doświadczyli, wojna zniszczyła ich życiorysy, wielu z nich zginęło lub umarło. Na każdym kroku stykali się z wydarzeniami historycznymi. Starałem się je ująć w książce i pokazać, jaki miały wpływ na ich życie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Teler. 

Ci, którzy przeżyli, nie zaistnieli już w PRL. - Żabczyński wrócił do Polski, grał w teatrach. Były to jednak tylko okruchy dawnej kariery. Poza tym inwigilowało go UB, podobnie Adama Brodzisza. Mieczysław Cybulski pozostał na emigracji, pracował w sklepie spożywczym w Nowym Jorku. Ich powojenne losy były równie trudne. Naiwnie też wierzyli, że będą tymi samymi aktorami co przed wojną. To są smutne historie, kończą się tragedią człowieka ze złamanym życiorysem, inwigilowanego lub odsuniętego od ojczyzny - tłumaczył Teler.  


Posłuchaj
22:21 PR24 2022_11_27-22-05-58.mp3 Marek Teler o książce "Amanci II RP" (Poczytnik)

 


Kim byli aktorzy przedwojennego kina? W jakich okolicznościach pojawili się na wielkim ekranie? Czy prywatnie byli równie czarujący jak w filmach, w których grali? Jak potoczyły się ich powojenne losy?

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Marek Teler (pisarz, autor książki "Amanci II RP")

Data emisji: 27.11.2022

Godzina: 22:06 

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także