more_horiz

Pisarz zapomniany Jerzy Krzysztoń

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 23:00
- Jerzy Krzysztoń to pisarz znakomity, trochę jednak zapomniany - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Współprowadzącym audycję był też Krzysztof Masłoń. 
Twórczość Jerzego Krzysztonia. Zapert: jego ojciec zaginął, rodzina nie natrafiła na żaden ślad
Twórczość Jerzego Krzysztonia. Zapert: jego ojciec zaginął, rodzina nie natrafiła na żaden śladFoto: PAP/Jacek Gil

16 maja 1982 r. targnął się na życie Jerzy Krzysztoń, który 10 lat wcześniej napisał, że najbardziej dziwi się samobójcom, bo życie jest nieustanną wielką możliwością do wykorzystania. Kruchy psychicznie pisarz nigdy nie uległ zakusom Służby Bezpieczeństwa. Był autorem niezwykłej powieści "Obłęd", prozaikiem, dramaturgiem i reportażystą, współpracownikiem Polskiego Radia.

- To znakomity prozaik, czy go zapomnieliśmy? Pewnie tak. Podobnie jak o innych z czasów PRL.  Zapomnieliśmy o nim tak, jak o literaturze pewnego okresu, o którym zwykliśmy mówić: ach to był przecież czas PRL, a Jerzy Krzysztoń pisał rzeczy znakomite choć dość późno trafił na swój temat, którym były jego przeżycia, często straszne - powiedział Krzysztof Masłoń.

"Rodzina przeprowadziła się do Grodna"

Tomasz Zapert dodał, że ojciec pisarza, który był adwokatem, w 1937 roku otworzył kancelarię w Grodnie i tam rodzina się przeprowadziła. - To było nieszczęście, bo Grodno w 1939 roku stało się częścią Związku Sowieckiego i inteligencja polska stała się wtedy podejrzana politycznie. Jego ojciec zaginął, a syn nie znalazł niczego, nie trafił na żaden ślad, który rozwiałby zagadkę - przypomniał Tomasz Zapert.

Od 1956 roku Jerzy Krzysztoń współpracował z Polskim Radiem, tworząc dramaty i słuchowiska, jak "Rodzina pechowców", "Ten nieznajomy, "Chłopcy spod Verdun" czy "Sakramencka ulewa". Wielokrotnie podkreślał, że twórczość radiowa jest dla niego dużym wyzwaniem. Jego najbardziej znane zbiory opowiadań to: "Opowiadania indyjskie", "Sekret i inne opowiadania", "Złote gody", "Cyrograf dojrzałości".

Jerzy Krzysztoń otrzymał nagrodę literacką im. Włodzimierza Pietrzaka, a wśród wielu wyróżnień za twórczość radiową - nagrodę ministra obrony narodowej za cykl słuchowisk "Polacy na frontach drugiej wojny światowej". Zmarł 16 maja 1982 roku. Jego grób znajduje się na warszawskich Powązkach.


Posłuchaj
21:31 [i] 4.12.2022 R. POCZYTNIK.mp3 Twórczość Jerzego Krzysztonia. Zapert: jego ojciec zaginął, rodzina nie natrafiła na żaden ślad ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 04.12.2022

Godzina: 22:06 


Zobacz także

Zobacz także