more_horiz

"Poczytnik". "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 12:15
- Legenda pisma była budowana przez lata i powoli blakło to, co wyprawiało się w "Przekroju" na przełomie lat 40. i 50. Później, w latach 60., były to przede wszystkim pierwsze dwie, a czasem trzy strony, gdzie ukazywały się te informacje, które miały się ukazać (…). Eile nazywał strony, na których "płacił partii", co jej, stronami ogłoszeniowymi. "Przekrój", który przeszedł do legendy, zaczynał się od czwartej lub piątej strony - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, pisarz.
Okładka książki Mariusza Urbanka: Marian Eile. Poczciwy cynik z Przekroju
Okładka książki Mariusza Urbanka: "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"Foto: mat. promocyjne

Agnieszka Osiecka napisała o Marianie Eilem: "legendarny twórca »Przekroju« (właściwie cudotwórca…) […] starał się, żeby jakoś przetrwać stalinizm, nie ubłociwszy kaloszy i nie przestając jeść ryby dwoma widelcami". "Eile stworzył coś, co nie mogło istnieć. W tamtych czasach nie było miejsca na »Przekrój«. A jednak »Przekrój« istniał. I trwał" - dodał Stefan Bratkowski.

Autorem książki "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«" jest Mariusz Urbanek. Absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo realizował się jako dziennikarz i redaktor, pracując m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym", "Polityce" i we "Wproście".

Posłuchaj
23:39 PR24 2023_07_09-22-05-42.mp3 Mariusz Urbanek (Polskie Radio 24 / Poczytnik)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Mariusz Urbanek

Data emisji: 9.07.2023

Godzina: 22:06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także