more_horiz

Czarna czy biała? Prawda o Wandzie Wasilewskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 10:03
- Zaimponowała mi tym, że przed wojną walczyła o swoją pozycję w świecie polityki. Niewiele było takich kobiet - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Lipiński, autor biografii Wandy Wasilewskiej "Wasilewska. Czarno-biała".  
Okładka książki Wasilewska. Czarno-biała
Okładka książki "Wasilewska. Czarno-biała"Foto: mat.promocyjne

Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich – bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Jaka była Wanda Wasilewska?

Jej droga do komunizmu była nietypowa – urodziła się w inteligenckim domu wywodzącym się z kresowej podupadłej szlachty. Jej rodzina nienawidziła Rosji, a Wandę i jej siostry wychowano w kulcie Józefa Piłsudskiego. Ją jednak z czasem, na przekór ojcu, coraz bardziej fascynował Związek Radziecki. Z postępowej przedwojennej socjalistki i feministki zrodziła się twarda komunistka. Dzięki zaciekłości, dyscyplinie i ślepemu oddaniu dostała się do grona najbardziej zaufanych ludzi Stalina. Założycielka Związku Patriotów Polskich, negująca zbrodnię w Katyniu, nienawidząca wszystkiego, co wiązało się z przedwojenną Polską, z AK-owskim podziemiem i emigracyjnym rządem premiera Władysława Sikorskiego. Wasilewska robiła wszystko, by służyć stalinowskiemu reżimowi. Jednak im bliżej było końca wojny, tym mniej zdawała się potrzebna, a jej bezgraniczne oddanie stało się przekleństwem.


Posłuchaj
23:55 PR24 2023_08_27-22-06-04.mp3 Piotr Lipiński o Wandzie Wasilewskiej (Poczytnik)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Piotr Lipiński (autor biografii Wandy Wasilewskiej)

Data emisji: 27.08.2023

Godzina: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także