Katastrofa humanitarna w Jemenie. "Ludzie skupieni są na tym, by przeżyć"
- Nigdy nie widziałem takiej biedy, która wylewa się w mieście. To żebrzące dzieci i uchodźcy, 70 do 80 proc. ludzi żyje tam poniżej granicy ubóstwa - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Majewski (Caritas), który z Heleną Krajewską (Polska Akcja Humanitarna) komentował sytuację w ogarniętym wojną Jemenie.
2024-09-14, 15:05
Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna biją na alarm w sprawie sytuacji w Jemenie. Od dziesięciu lat trwa tam wojna, prawie 50 procent mieszkańców tego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, a rozwiązania konfliktu na razie nie widać. Obie organizacje już cztery lata temu połączyły siły i wspólnie pomagały na miejscu. Dziś, jak mówią, ponownie są w Jemenie razem, bo sytuacja jest dramatyczna.
Marcin Majewski mówił o tragicznej sytuacji mieszkańców tego kraju. - Tam bieda jest straszna, średnia pensja wynosi 40 dolarów, do tego mamy upadek miejscowej waluty. Dzieci żebrzą od rana, chodzą bez butów, brudne. Coś, co mnie najbardziej uderzyło, to brak nadzieja, apatia, toczy się życie, ale nie ma perspektyw. Ludzie skupieni są na tym, by przeżyć - stwierdził.
Helena Krajewska zwracała uwagę na załamanie gospodarcze kraju, upadek usług publicznych, edukacji i dostępu do służby zdrowia. - Jemen przechodził przez ogromną epidemię cholery, zdarzają się tez przypadki innych chorób. Mówimy o kraju, w którym nie funkcjonuje lub w niepełny sposób działa połowa ośrodków zdrowia, nie działają obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Ludzie zapadają na choroby, którym można zapobiec - dodała.
Posłuchaj
Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna wspierają mieszkańców Jemenu od 2019 r., niosąc pomoc żywnościową i medyczną – poinformowano w komunikacie przekazanym PAP. Według jego autorów w Jemenie, gdzie od 10 lat trwa wojna, ponad 18 mln osób potrzebuje pomocy, a 4,5 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
REKLAMA
Współpraca Caritasu Polska i PAH trwa od 2020 r. W ramach wspólnych działań organizacje realizowały m.in. projekty polegające na wsparciu szpitala w dystrykcie Rasad w zakresie świadczeń dla personelu, zakupu leków i wyposażenia (PAH) oraz zakupu mobilnych klinik wraz z wyposażeniem, lekami i świadczeniami dla ich załóg (CP).
Polska Akcja Humanitarna niesie pomoc w pięciu obozach w regionie Marib i wspiera lokalną klinikę Al-Saqet, dostarczając sprzęt medyczny i leki. PAH częściowo pokrywa również wynagrodzenia personelu.
Czytaj także:
Niepokoje w Jemenie zaczęły się we wrześniu 2014 roku od protestów społecznych. Sytuację wykorzystał wówczas ruch Huti, pokonując jemeńską armię i zajmując stolicę, Rząd podał się do dymisji, a rebelianci zyskali wpływ na politykę państwa. Na początku 2015 roku zajęli pałac prezydencki, ogłosili rozwiązanie parlamentu i utworzyli Najwyższy Komitet Rewolucyjny, nieuznawany na arenie międzynarodowej.
REKLAMA
***
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Magdalena Skajewska
Goście: Marcin Majewski (Caritas) i Helena Krajewska (Polska Akcja Humanitarna)
Data emisji: 14.09.24
Godzina emisji: 13.36
PR24/ka
REKLAMA