more_horiz

Film "Oni": Silvio Berlusconi i jego świta w świecie niekończącej się zabawy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 23:30
Pieniądze, polityczna chwała, uwielbienie tłumów i nieustająca impreza. 28 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie film "Oni" w reżyserii Paolo Sorrentino. Na temat produkcji, ukazującej jednego z najbardziej kontrowersyjnych włoskich polityków – Silvio Berlusconiego – mówił filmoznawca dr Łukasz Jasina.
Audio
  • 19.12.18 dr Łukasz Jasina: „Kariera Berlusconiego to przykład awansu z nizin społecznych na sam szczyt (…)”.
Toni Servillo w scenie z filmu Oni
Toni Servillo w scenie z filmu "Oni"Foto: materiały dystrybutora

Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Dr Łukasz Jasina, który widział już film przedstawiający, do czego byli zdolni, podkreślił, że byłego premiera Włoch ukazano w bardzo mocny sposób.

– Dodatkowo na podobnym poziomie przedstawiono to, że biedne i skorumpowane przed 30 laty przez chadecję Włochy wciąż są biedne i skorumpowane, a przy okazji wulgarne. W Polsce taki film nie mógłby powstać. Po pierwsze, nasi politycy nie byliby w stanie stworzyć tak wielu filmowych sytuacji. Ich afery i oni sami przypominają prowincjonalnych straganiarzy okradających innych z pieniędzy, ewentualnie wykańczających sąsiadów w stylu "Samych Swoich". Nie ma w tym czegoś, co osiąga poziomy lekkiego surrealizmu połączonego z gigantyczną wulgarnością i elementami zbrodni – wskazał.

Dr Łukasz Jasina podkreślił, że Włosi są potomkami dwóch najwspanialszych systemów pełnych zbrodni i korupcji, czyli imperium rzymskiego i kolejnych papieży urzędujących w Wiecznym Mieście. – Sorrentino miał z kogo czerpać. Można powiedzieć, że przyłożył z grubej rury. "Oni" ma być historycznym portretem sytuacji politycznej, jaka miała i ma miejsce we Włoszech – zaznaczył filmoznawca.

Film obejmuje lata 2006-2009. W tym wycinku czasowym Sorrentino ukazuje całą osobowość Berlusconiego. – Skupił w niej wszelkie wypaczenia oraz idiotyzmy i kretynizmy. Jego druga kadencja to nagromadzenie tego wszystkiego. Berlusconi nie jest już wtedy racjonalnym biznesmenem. To człowiek jeszcze bardziej skorumpowany i popadający w straszliwą śmieszność starych władców, którzy za wszelką cenę walczą o młodość – wskazał gość Polskiego Radia 24.

Audycję prowadził Łukasz Adamski.

mat. pras./Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 22.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem