38. rocznica powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Gościem audycji „Historyczne Wydarzenie Tygodnia” był Adam Kalita, jeden z założycieli i członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 22 września minęło 38 lat od powstania stowarzyszenia i przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa o jego początkach i głównych celach.
2018-09-23, 13:30
Posłuchaj
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało na fali strajków robotniczych z sierpnia 1980 roku i powołaniu „Solidarności”. Adam Kalita podkreślił, że w związku z tym na polskich uczelniach musiała pojawić się organizacja zrzeszająca studentów. – Rejestracja NZS nastąpiła dopiero w 1981 roku. komunistom nie było łatwo wyrazić zgody na to, by taka organizacja powstała – wyjaśnił Adam Kalita.
Rejestracja NZS zostało poprzedzone wydarzeniem, które dzisiaj jest nieco zapomniane. Był nim tzw. strajk łódzki, czyli protest studentów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy domagali się rejestracji zrzeszenia.
– Trwał aż dwadzieścia dziewięć dni. Dołączali się do niego studenci z całej Polski. Solidarnościowa postawa młodych ludzi doprowadziła w końcu do tego, że 17 lutego 1981 roku władze komunistyczne zarejestrowały naszą organizację – wspominał Adam Kalita.
Od samego początku członkowie NZS walczyli o prawa młodzieży akademickiej oraz w szerszym zakresie o prawa człowieka. Dążyli także do zmiany komunistycznej ustawy o szkolnictwie wyższym, a także chcieli poszanowania tradycji patriotycznych. – Do tego warto dodać walkę o poprawę sytuacji na uczelniach, wnoskowanie o likwidację obowiązkowego studium wojskowego oraz możliwość nauki innych języków obcych a nie tylko rosyjskiego. Bardzo dużą rolę odgrywała również kultura, stąd tak wiele niezależnych wydawnictw, które drukowały literaturę normalnie niedostępną dla studentów. Powstawały również kabarety i teatry – podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Audycję „Historyczne Wydarzenie Tygodnia” prowadził Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/db
Data emisji: 22.09.2018
Godzina emisji: 23:06
Polecane
REKLAMA