X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa". Polski spektakl porwał żydowską publiczność

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 07:30
- W Polsce groziła kara śmierci za pomaganie Żydom. Jednak Polacy nie wahali się tej pomocy udzielać - mówiła w PR24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej. Gościem Tadeusza Płużańskiego był również Jarosław Papis z fundacji Hatikva.
Audio
  • "Historyczne wydarzenie". Agnieszka Dydycz i Jarosław Papis o sztuce "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa" (PR24)
Mieszkanka Izraela w trakcie lektury książki o Irenie Sendlerowej
Mieszkanka Izraela w trakcie lektury książki o Irenie SendlerowejFoto: Facebook/Fundacja Hatikva

holokaust auschwitz obóz koncentracyjny żydzi 1200 free.jpg
Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej

Polska Fundacja Narodowa i fundacja Hatikva wspólnie doprowadziły do realizacji pilotażowego projektu "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa". Jest to spektakl baletowy, który został zrealizowany przez dzieci w wieku od 10 do 18 lat ze szkoły w Piotrkowie Trybunalskim. - To przepiękne i wzurszające przedstawienie, które opowiada o historii Ireny Sendlerowej i ponad dwóch tysięcy uratowanych przez nią dzieci, a także o tym, że Polacy byli naprawdę ludźmi heroicznymi, którzy nie wahali się, aby pomagać w tak trudnych warunkach, jakie były w trakcie II wojny swiatowej - opowiadała Agnieszka Dydicz.

sprawiedliwi-1200-pap.jpg
23 Polaków dołączyło do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Pełne sale i łzy wzruszenia

Jarosław Papis zauważa, że mimo wieku, większość dzieci w pełni rozumie postawę Ireny Sendlerowej. - Dzieci zdają sobie sprawę z tego, jaki to był tragizm. Tam są sceny, w których Irena Sendlerowa, w obecności kordonów niemieckich, wyprowadza dzieci z warszawskiego getta. W tej scenie grają najmłodsze uczestniczki naszego projektu. Widać, że czują powagę tamtych czasów, jak i dużo wiedzą na ten temat - tłumaczył.

Sztuka jest pokazywana nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Pięć spektakli odbyło się już w Izraelu, m.in. w Tel Avivie i Jerozolimie, gdzie spotkały się z niezwykłym i bardzo ciepłym odbiorem. - Było mnóstwo wzruszeń i łez. Sale były pełne, a spektakle obrzejało ok. 2,5 tysiąc ludzi i była to publicznośc żydowska. Po spektaklach ludzie podchodzili do nas i dziękowali za to, że wreszcie w Izraelu ktoś mówi o polskich sprawiedliwych - opowiadała Agnieszka Dydycz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

kstar

* * *

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Agnieszka Dydycz (Polska Fundacja Narodowa). Jarosław Papis (fundacja Hatikva )

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 7:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żydzi uhonorowali kolejnych Polaków tytułem Sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 15:27
W Muzeum Żydów Polskich 14 Polaków, którzy uratowali Żydów w czasie II wojny światowej, otrzymało zaszczytne tytuły "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" przyznawane przez Instytut Yad Vashem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Myślał, że splunie w twarz dumnego narodu?". Izraelski historyk broni Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 10:01
Izraelczycy chcą, by Polska przyznała, że kolaborowała z Niemcami podczas mordowania Żydów. To się nigdy nie stanie, bo to nie jest prawda - napisał na łamach "Haaretz" historyk Daniel Blatman. Odniósł się także do bulwersujących słów Israela Katza. - Czy naprawdę spodziewał się, że splunie w twarz dumnego narodu, a oni uznają to za słodkie perfumy? - pytał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 15:54
- W czasie drugiej wojny światowej nasz rząd w Londynie i jego podziemna delegatura na terenie Polski robiły bardzo wiele, żeby ratować Żydów. Bez tej pomocy nikt pochodzenia żydowskiego by nie ocalał - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

23 Polaków dołączyło do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 19:50
Do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dołączyło dwudziestu trzech Polaków. Medale i dyplomy dla zasłużonych odebrały w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie rodziny i bliscy uhonorowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 21:15
Napięcie między narodem polskim i żydowskim stwarza głównie historia Holokaustu, kładąca się cieniem na wzajemnych relacjach. Jednym z  zadań, których podjęła się Polska Fundacja Narodowa, jest próba pokazywania pozytywnych stron oddziaływania obu społeczności, zaś jednym z symboli jasnych stron wspólnej historii jest Irena Sendlerowa. O spektaklu, który przywołuje jej postać, mówili w Polskim Radiu 24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej oraz Jarosław Papis z Fundacji Hatikva.
rozwiń zwiń