Dr Waldemar Grabowski: struktura Armii Krajowej obejmowała cały teren II Rzeczpospolitej
- Mamy zasadniczą różnicę pomiędzy konspiracją w Polsce, a tą w innych krajach, szczególnie Zachodniej Europy. Tamte struktury były nastawione na działalność sabotażową czy wywiadowczą, ale nikt nie planował, że będą w stanie walczyć o niepodległość Francji, Holandii czy Belgii – mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Grabowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
2020-02-16, 06:45
Posłuchaj
Po wybuchu II wojny światowej w poczuciu zagrożenia powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm.
Powiązany Artykuł
Mariusz Olczak: mamy prawo wprowadzić AK do historii Europy
W rozkazie z 14 lutego 1942 roku, Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski rozkazywał w depeszy wysłanej do kraju: "Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ, wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w kraju stanowią Armię Krajową, podległą panu generałowi, jako jej dowódcy. Stanowisko pana generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej". Pierwszym dowódcą AK został wówczas generał Stefan Rowecki "Grot".
Dr Waldemar Grabowski wyjaśniał, że Armia Krajowa była wojskiem ochotniczym w początkowym okresie konspiracji, w okresie ZWZ, czyli 1939-1941. - Natomiast od tego momentu pojawiają się dokumenty, np., autorstwa Stefana Roweckiego, gdzie on pisz wyraźnie o tym, że żołnierze, a zwłaszcza oficerowie Wojska Polskiego przebywający na terenie kraju nadal pełnią służbę, nikt ich nie zwolnił z obowiązków żołnierskich – mówił gość audycji.
- Fenomen podziemnego wojska w Polsce polega na stopniu zorganizowania tzn. Komeda Główna w Warszawie poprzez kolejne stopnie struktury obejmowała cały teren II RP, łącznie z Kresami. Mamy także do czynienia, wprawdzie krótko działającymi, ale dwoma okręgami poza granicami kraju tzn., okręgiem Węgry i okręgiem Berlin – przypominał historyk.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Armia Krajowa – walka nie tylko zbrojna
Walka AK opierała się głównie na działaniach dywersyjnych. Skrupulatne statystyki przypominają o 230 tysiącach akcji sabotażu i dywersji prowadzonych do końca 1944 roku i kosztujących Niemców więcej, niż nie jedna przegrana bitwa.
Epopeja tej niezwykłej organizacji zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 rozkazem o rozwiązaniu AK.
Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Waldemar Grabowski
Data emisji: 16.02.2019
Godzina emisji: 07.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA