Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów

- Nie ustają działania mające na celu odnalezienie szczątków "Żelaznego". Od 2017 roku podejmowaliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny - powiedział Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.

2020-10-11, 08:07

Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów
Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Foto: Instytut Pamięci Narodowej

6 października minęła 69. rocznica śmierci Edwarda Taraszkiewicza ps. Żelazny. Poległ w walce w Zbereżu nad Bugiem. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz komendantem oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość obwodu włodawskiego. Do dzisiaj jego szczątki nie zostały odnalezione, choć jak podkreślił Marcin Krzysztofik, nie ustają starania w ich zlokalizowaniu.

Powiązany Artykuł

Pilecki.jpg
"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

- Prace poszukiwawcze były pierwszymi pracami na Lubelszczyźnie, jakie podjął zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Było to w grudniu 2012 roku. Od 2017 roku zaczęliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny, co nie oznacza, że nie będziemy podejmowali dalszych działań - zaznaczył prezes lubelskiego oddziału IPN.

Posłuchaj

Marcin Krzysztofik o działalności niepodległościowej Edwarda Taraszkiewicza ps. Żelazny oraz zadaniach realizowanych przez lubelski oddział IPN ("Historyczne wydarzenie tygodnia") 21:26
+
Dodaj do playlisty

Braterska walka

"Żelazny" walczył z sowieckim okupantem do października 1951 roku. Likwidował komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów, a także zwalczał pospolitych przestępców. W walkach brał udział również jego brat – Leon Taraszkiewicz ps. Jastrząb – który zginął w styczniu 1947 roku.

- Ich aktywność nie byłaby możliwa bez wsparcia lokalnej społeczności, ludzi dających im schronienie i dostarczających żywność, środki medyczne oraz amunicję. Przekazywali im również informacje na temat ruchów aparatu bezpieczeństwa - dodał Krzysztofik.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

bierut warszawa 1945 pap 1200.jpg
17 stycznia 1945. "Okupant niemiecki zastąpiony sowieckim zniewoleniem"

Szacunek podkomendnych

Rozmówca Tadeusza Płużańskiego zwrócił uwagę na cechy charakteru Edwarda Taraszkiewicza, które pomagały mu w skutecznym przeprowadzaniu akcji. - Posiadał m.in. autorytet wśród podwładnych, na co wskazują relacje jego podkomendnych - wskazał gość Polskiego Radia 24.

-----------------------------

Ponadto w audycji Marcin Krzysztofik mówił o działalności niepodległościowej Józefa Franczaka ps. Laluś, jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, uznawanego za ostatniego członka i partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego, który zginął 21 października 1963 roku.

Nie zabrakło także rozmowy o najważniejszych działaniach podejmowanych w ostatnim czasie przez lubelski oddział IPN.

REKLAMA

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 07.07

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej