Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów
- Nie ustają działania mające na celu odnalezienie szczątków "Żelaznego". Od 2017 roku podejmowaliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny - powiedział Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.
2020-10-11, 08:07
6 października minęła 69. rocznica śmierci Edwarda Taraszkiewicza ps. Żelazny. Poległ w walce w Zbereżu nad Bugiem. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz komendantem oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość obwodu włodawskiego. Do dzisiaj jego szczątki nie zostały odnalezione, choć jak podkreślił Marcin Krzysztofik, nie ustają starania w ich zlokalizowaniu.
Powiązany Artykuł
"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
- Prace poszukiwawcze były pierwszymi pracami na Lubelszczyźnie, jakie podjął zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Było to w grudniu 2012 roku. Od 2017 roku zaczęliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny, co nie oznacza, że nie będziemy podejmowali dalszych działań - zaznaczył prezes lubelskiego oddziału IPN.
Posłuchaj
Braterska walka
"Żelazny" walczył z sowieckim okupantem do października 1951 roku. Likwidował komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów, a także zwalczał pospolitych przestępców. W walkach brał udział również jego brat – Leon Taraszkiewicz ps. Jastrząb – który zginął w styczniu 1947 roku.
- Ich aktywność nie byłaby możliwa bez wsparcia lokalnej społeczności, ludzi dających im schronienie i dostarczających żywność, środki medyczne oraz amunicję. Przekazywali im również informacje na temat ruchów aparatu bezpieczeństwa - dodał Krzysztofik.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
17 stycznia 1945. "Okupant niemiecki zastąpiony sowieckim zniewoleniem"
Szacunek podkomendnych
Rozmówca Tadeusza Płużańskiego zwrócił uwagę na cechy charakteru Edwarda Taraszkiewicza, które pomagały mu w skutecznym przeprowadzaniu akcji. - Posiadał m.in. autorytet wśród podwładnych, na co wskazują relacje jego podkomendnych - wskazał gość Polskiego Radia 24.
-----------------------------
Ponadto w audycji Marcin Krzysztofik mówił o działalności niepodległościowej Józefa Franczaka ps. Laluś, jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, uznawanego za ostatniego członka i partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego, który zginął 21 października 1963 roku.
Nie zabrakło także rozmowy o najważniejszych działaniach podejmowanych w ostatnim czasie przez lubelski oddział IPN.
REKLAMA
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 07.07
Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA