X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 07:44
- Jako człowiek także wywiadu posiadał olbrzymią wiedzę o działaczach komunistycznych, w tym o Józefie Cyrankiewiczu, jego podwójnej roli w Oświęcimiu i później. W dużym stopniu może to być wierzchołkiem góry lodowej, jak bardzo rotmistrz Pilecki był niebezpieczny dla komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Jan Wysocki.  
Audio
  • Prof. Wiesław Jan Wysocki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Witold Pilecki w 1948 roku
Witold Pilecki w 1948 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

25 maja 1948 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, organizatorze ruchu oporu w Auschwitz, żołnierzu Armii Krajowej i II Korpusu Polskiego we Włoszech. Naczelna Prokuratura Wojskowa w 1990 roku podjęła rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Pierwotnie wniosek przewidywał rehabilitację, wywalczono jednak anulowanie wyroków. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1991 roku.

Witold Pilecki 1200.jpg
"Szedł drogą Jezusa Chrystusa". Tadeusz Płużański o rotmistrzu Pileckim

Klątwa

Prof. Wiesław Wysocki jako jeden z pierwszych rozpoczął badania nad postacią rotmistrza Pileckiego. Tłumaczył w Polskim Radiu 24, że jeszcze w okresie III RP nad rotmistrzem Pileckim ciążyły komunistyczne klątwy. - Gdy pierwszy raz sięgnąłem do akt Urzędu Ochrony Państwa, to otrzymałem 12 opasłych tomów, w tym materiały operacyjne. Gdy wyszła moją książka ponownie wystąpiłem do UOP o możliwość przejrzenia tych materiałów. Dostałem osiem uporządkowanych tomów, bez materiałów operacyjnych, cześć z nich była przesłonięta bibułką. To był 1995 rok - powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki. 

Ulepiony ze szlachetności

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rotmistrz Pilecki był postacią kryształową. - Jeśli zbruka się ideał i pokaże, że ma on rysy, to wychodzi na to, że nie ma wzorca. Dlatego tak bardzo chciano skazać na zapomnienie modelowy przykład człowieka, który był ulepiony ze szlachetności, był wzorcem średniowiecznego rycerza działającego na podstawie wielkich zasad mistyka Tomasz z Kempis - wyjaśniał historyk. 

Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006). 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wiesław Jan Wysocki 
Data emisji: 24.05.2020
Godzina emisji: 7.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Rosalak: Witold Pilecki jest najbardziej heroiczną postacią drugiej wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 18:26
- Rotmistrz Witold Pilecki wytrzymał w piekle Auschwitz dwa i pół roku. Mógł uciec stamtąd parokrotnie, ale został, by założyć tajną organizację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Rosalak ("Historia DoRzeczy").
rozwiń zwiń