"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem
W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o działalności niepodległościowej i losach dwóch braci, dwóch Żołnierzach Wyklętych, Edwardzie i Leonie Taraszkiewiczach, którzy operowali przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny. Gościem Tadeusza Płużańskiego był Grzegorz Makus, historyk i znawca tematyki Żołnierzy Wyklętych z tego właśnie obszaru.
2020-10-25, 08:10
Punktem wyjścia rozmowy było zajęcie przez oddział Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb Włodawy, co nastąpiło 22 października 1946 roku. Grzegorz Makus przyznał, że działania członków zgrupowania były niezwykle dynamiczne i spektakularne.
Powiązany Artykuł
Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie
- "Jastrząb" dzięki temu zyskał sporą sławę i przeciwko niemu zostały skierowane dość duże siły, których zadaniem było spacyfikowanie przedstawicieli podziemia niepodległościowego. Powodem uderzenia na Włodawę była chęć uwolnienia aresztowanych w dużej akcji żołnierzy z powiatu włodawskiego. W akcji oswobodzono 80 osób, zajęto przy okazji Komendę Powiatową Milicji oraz rozbito Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego - przypomniał Grzegorz Makus.
Posłuchaj
W rozmowie z historykiem nie zabrakło także omówienia działalności drugiego z braci – Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", o którym mówił również w jednej z poprzednich audycji Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.
Powiązany Artykuł
Płk Marian Pawełczak: po 8 maja 1945 roku dalej byliśmy w twardej walce
"Wiąże się to często z nieznajomością faktów"
Żołnierze Wyklęci są dla wielu Polaków bohaterami walki o wolność kraju, symbolem niezłomności. Jednak są też tacy, którzy uważają ich za przestępców, do których są zaliczani również bracia Taraszkiewiczowie.
REKLAMA
- Taka opinia pokutuje jeszcze od czasu PRL. Wiąże się to często z nieznajomością faktów dotyczących działalności tych żołnierzy. Oczywiście zdarzało się wśród nich tzw. bandycenie, ale był to absolutny margines - zaznaczył Makus.
Więcej w całym nagraniu audycji. Zapraszamy do jego wysłuchania.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Grzegorz Makus, historyk
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 07.06
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA