X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 08:10
W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o działalności niepodległościowej i losach dwóch braci, dwóch Żołnierzach Wyklętych, Edwardzie i Leonie Taraszkiewiczach, którzy operowali przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny. Gościem Tadeusza Płużańskiego był Grzegorz Makus, historyk i znawca tematyki Żołnierzy Wyklętych z tego właśnie obszaru.
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci Foto: IPN

Punktem wyjścia rozmowy było zajęcie przez oddział Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb Włodawy, co nastąpiło 22 października 1946 roku. Grzegorz Makus przyznał, że działania członków zgrupowania były niezwykle dynamiczne i spektakularne.

orlik1.jpg
Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie

- "Jastrząb" dzięki temu zyskał sporą sławę i przeciwko niemu zostały skierowane dość duże siły, których zadaniem było spacyfikowanie przedstawicieli podziemia niepodległościowego. Powodem uderzenia na Włodawę była chęć uwolnienia aresztowanych w dużej akcji żołnierzy z powiatu włodawskiego. W akcji oswobodzono 80 osób, zajęto przy okazji Komendę Powiatową Milicji oraz rozbito Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego - przypomniał Grzegorz Makus.  

Posłuchaj
22:37 PR24_MPLS 2020_10_25-07-06-11.mp3 Grzegorz Makus o działalności niepodległościowej i walce z Sowietami braci Taraszkiewiczów ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

W rozmowie z historykiem nie zabrakło także omówienia działalności drugiego z braci – Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", o którym mówił również w jednej z poprzednich audycji Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.

pawelczak 2 kopia 1200.jpg
Płk Marian Pawełczak: po 8 maja 1945 roku dalej byliśmy w twardej walce

"Wiąże się to często z nieznajomością faktów"

Żołnierze Wyklęci są dla wielu Polaków bohaterami walki o wolność kraju, symbolem niezłomności. Jednak są też tacy, którzy uważają ich za przestępców, do których są zaliczani również bracia Taraszkiewiczowie.

- Taka opinia pokutuje jeszcze od czasu PRL. Wiąże się to często z nieznajomością faktów dotyczących działalności tych żołnierzy. Oczywiście zdarzało się wśród nich tzw. bandycenie, ale był to absolutny margines - zaznaczył Makus.

Więcej w całym nagraniu audycji. Zapraszamy do jego wysłuchania.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Grzegorz Makus, historyk
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Historia na dziś. Henryk Dobrzański ps. "Hubal"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 21:50
Oddział Henryka Dobrzańskiego był jedyną jednostką wojsk II Rzeczpospolitej, która nigdy się nie poddała. Kim był jego niezłomny, charyzmatyczny dowódca? Losom Hubala przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na dziś". Gościem audycji był dr Patryk Pleskot (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Broński ps. Uskok. Legenda lubelskiej partyzantki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 20:40
Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Zdzisław Broński ps. Uskok należał do Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci jednego z Wyklętych.
rozwiń zwiń