X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 08:07
- Nie ustają działania mające na celu odnalezienie szczątków "Żelaznego". Od 2017 roku podejmowaliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny - powiedział Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.
Audio
  • Marcin Krzysztofik o działalności niepodległościowej Edwarda Taraszkiewicza ps. Żelazny oraz zadaniach realizowanych przez lubelski oddział IPN ("Historyczne wydarzenie tygodnia")
Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny
Edward Taraszkiewicz ps. ŻelaznyFoto: Instytut Pamięci Narodowej

6 października minęła 69. rocznica śmierci Edwarda Taraszkiewicza ps. Żelazny. Poległ w walce w Zbereżu nad Bugiem. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz komendantem oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość obwodu włodawskiego. Do dzisiaj jego szczątki nie zostały odnalezione, choć jak podkreślił Marcin Krzysztofik, nie ustają starania w ich zlokalizowaniu.

Pilecki.jpg
"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

- Prace poszukiwawcze były pierwszymi pracami na Lubelszczyźnie, jakie podjął zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Było to w grudniu 2012 roku. Od 2017 roku zaczęliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny, co nie oznacza, że nie będziemy podejmowali dalszych działań - zaznaczył prezes lubelskiego oddziału IPN.

Posłuchaj
21:26 PR24_MPLS 2020_10_11-07-07-22.mp3 Marcin Krzysztofik o działalności niepodległościowej Edwarda Taraszkiewicza ps. Żelazny oraz zadaniach realizowanych przez lubelski oddział IPN ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

Braterska walka

"Żelazny" walczył z sowieckim okupantem do października 1951 roku. Likwidował komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów, a także zwalczał pospolitych przestępców. W walkach brał udział również jego brat – Leon Taraszkiewicz ps. Jastrząb – który zginął w styczniu 1947 roku.

- Ich aktywność nie byłaby możliwa bez wsparcia lokalnej społeczności, ludzi dających im schronienie i dostarczających żywność, środki medyczne oraz amunicję. Przekazywali im również informacje na temat ruchów aparatu bezpieczeństwa - dodał Krzysztofik.

bierut warszawa 1945 pap 1200.jpg
17 stycznia 1945. "Okupant niemiecki zastąpiony sowieckim zniewoleniem"

Szacunek podkomendnych

Rozmówca Tadeusza Płużańskiego zwrócił uwagę na cechy charakteru Edwarda Taraszkiewicza, które pomagały mu w skutecznym przeprowadzaniu akcji. - Posiadał m.in. autorytet wśród podwładnych, na co wskazują relacje jego podkomendnych - wskazał gość Polskiego Radia 24.

-----------------------------

Ponadto w audycji Marcin Krzysztofik mówił o działalności niepodległościowej Józefa Franczaka ps. Laluś, jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, uznawanego za ostatniego członka i partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego, który zginął 21 października 1963 roku.

Nie zabrakło także rozmowy o najważniejszych działaniach podejmowanych w ostatnim czasie przez lubelski oddział IPN.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 07.07

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mjr Bogusław Nizieński: ojczyzna i AK to dwie świętości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:23
W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń