more_horiz

Szeremietiew o 4 czerwca 1992 roku: fizycznie czuło się, że dzieje się coś wielkiego i niedobrego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:07
- W takiej pozycji znalazłem się w tę noc, gdy rząd premiera Jana Olszewskiego był łagodnie mówiąc odwoływany, a mówiąc w rzeczywistości obalany - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew.
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK
Tomasz Żukowski 1200.JPG
"Znacznie wpłynęły na polską historię". Dr Żukowski o wyborach 1989 roku i obaleniu rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Sejm udzielił wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Był to pierwszy po II wojnie światowej gabinet wybrany w całkowicie wolnych wyborach.

- Kiedy doszło do konfliktu bardzo ostrego między naszym rządem, a prezydentem Wałęsą, wtedy rzecz dotyczyła Ministerstwa Obrony Narodowej i polityki, którą realizował minister Parys - wspomina rozmówca. - Gdy premier zdecydował o tym, że zdymisjonuje Jana Parysa, aby zmniejszyć napięcie, ja byłem wiceministrem, więc zlecił mi kierowanie resortem obrony - dodał.

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2021_06_06-11-06-57.mp3 Romuald Szeremietiew: przerażone, złe twarze wszystkich tych, którzy na sali sejmowej byli zagrożeni (Polskie Radio 24)

Romuald Szeremietiew był "jedynie kierownikiem resortu, sekretarzem stanu, który pełni obowiązki ministra obrony". Stało się tak ponieważ Lech Wałęsa nie wyrażał zgody na to, aby działacz "został konstytucyjnym ministrem". - W takiej pozycji znalazłem się w tę noc, gdy rząd premiera Jana Olszewskiego był łagodnie mówiąc odwoływany, a mówiąc w rzeczywistości obalany - podkreślił. 

"Atmosfera grozy"

- Najbardziej pamiętam przemówienie Jana Olszewskiego na sali sejmowej, atmosferę takiej grozy kiedy padły słowa z ust premiera "Czyja będzie Polska?" - przywołał.

- Fizycznie czuło się, że coś wielkiego i niedobrego się dzieje. Reagującego śmiechem, takim nerwowym, Lecha Wałęsę, który był w loży prezydenckiej i przerażone, złe twarze wszystkich tych, którzy na sali sejmowej byli zagrożeni - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Romuald Szeremietiew

Data emisji: 06.06.2021

Godz. emisji: 11.07

jb


Zobacz także

Zobacz także