"Chodziło o eksploatację ekonomiczną i eksterminację ludności". Prof. Kopka o KL Warschau

- KL Warschau miał dla Niemców dwa cele. Pierwszy był ekonomiczny, bo na tym terenie znajdowały się różne dobra, przydatne do prowadzenia wojny. Drugim celem była natomiast eksterminacja ludności - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Bogusław Kopka. 

2021-07-18, 13:12

"Chodziło o eksploatację ekonomiczną i eksterminację ludności". Prof. Kopka o KL Warschau
Uwolnieni więźniowie Gęsiówki wraz ze swoimi wybawicielami z 5 batalionu AK "Zośka", 5 sierpnia 1944.Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

To był jedyny taki obóz, umieszczony przez Niemców w europejskiej stolicy. KL Warschau, zwany Gęsiówką, powstał w lipcu 1943 roku w ruinach getta warszawskiego, kiedy na gruzowisku po dzielnicy żydowskiej próżno już było szukać żywych ludzi.

Powiązany Artykuł

Jarosław Sellin FORUM 1200 (1).jpg
Sellin: mamy do czynienia z próbą zepchnięcia na Polskę odium współsprawstwa Holokaustu

Gęsiówka pierwotnie znajdowała się w dawnym budynku Koszar Wołyńskich, w którym podczas wojny mieścił się Areszt Centralny w getcie warszawskim. Jeden budynek szybko stał się zbyt ciasny na potrzeby wojennego przemysłu śmierci i ostatecznie Gęsiówka przerodziła się w obóz koncentracyjny, rozciągający się od ulicy Okopowej, aż po Zamenhofa. Obecnie to teren osiedla Muranów.

Posłuchaj

prof. Bogusław Kopka o KL Warschau (Historyczne wydarzenie tygodnia) 21:34
+
Dodaj do playlisty

- Historia KL Warshau zawiera się pomiędzy dwoma wydarzeniami: powstaniem w getcie warszawskim a Powstaniem Warszawskim. Mianowicie po upadku powstania w getcie warszawskim Jürgen Stroop postulował utworzenie w miejscu getta warszawskiego KL Warschau - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Kopka. 

- Niemcy wiedzieli, że teren byłego getta warszawskiego jest przysłowiowym Eldorado. Były tu kosztowności, dzieła sztuki. Istotna była też infrastruktura miasta oraz materiały takie jak cegła czy metale kolorowe, czyli wszystko to, co było konieczne do wysiłku wojennego. Zyski z tego czerpało SS poprzez właśnie założenie KL Warschau, które bezpośrednio podlegało pod władze Berlina - zaznaczył historyk. 

REKLAMA

Jak dodał, drugim celem niemieckiego okupanta była eksterminacja ludności. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Bogusław Kopka (historyk) 
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 11.06

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej