more_horiz

Sowiecka "operacja polska 1944-1945". Dr Łabuszewski: celem było nobilitowanie Polskiej Partii Robotniczej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 12:01
- Celem tego wszystkiego było nobilitowanie Polskiej Partii Robotniczej i niewielkiego odłamu społeczeństwa polskiego, które było gotowe na podjęcie kolaboracji z okupantem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski (IPN).
Dr Tomasz Łabuszewski: celem było nobilitowanie polskiej partii robotniczej
Dr Tomasz Łabuszewski: celem było nobilitowanie polskiej partii robotniczejFoto: Zayne C/Shutterstock

Tematem audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" był najnowszy artykuł dr. Tomasza Łabuszewskiego pod tytułem "Sowiecka »operacja polska 1944-1945«". W artykule gość Polskiego Radia 24 pisze, że żadnego wyzwolenia z rąk Sowietów nie było i że Armia Czerwona, służby specjalne, Józef Stalin, jak i jego państwo zajęli Polskę, aby ją okupować. 

Dodaje również, że znamiennym faktem jest też to, że wtedy - kiedy Armia Czerwona stacjonowała, podbijała, a później pozostawała na ziemiach polskich od 4 stycznia 1944 do 28 czerwca 1945 - jedynym legalnym rządem polskim uznawanym na arenie międzynarodowej był rząd londyński.

"Celem było nobilitowanie Polskiej Partii Robotniczej"

- To wszystko, co napisałem, jest prawdą. Od wielu lat mamy do czynienia z dyskusją - toczącą się nie tylko w środowisku historyków, ale też i publicystów - na temat korzeni Polski Ludowej - powiedział dr Tomasz Łabuszewski. Podkreślił, że "to właśnie wszyscy obrońcy Polski Ludowej, Polski komunistycznej wskazują na to, że  był to jedyny wybór, jaki mogła dokonać Polska, aby ocenić fragmenty swojej niezależności - powiedział dr Tomasz Łabuszewski. 

Dodał, że "to wszystko ma na celu nobilitowanie Polskiej Partii Robotniczej i niewielkiego odłamu społeczeństwa polskiego, które było gotowe na podjęcie kolaboracji z okupantem". - Tutaj nie ma nic innego, jak obrona życiorysów swoich dziadków, rodziców, którzy dokonali zwyczajnej zdrady. Ja to tak odczytuję - wyznał gość Polskiego Radia 24. 

- Jest to tym smutniejsze, że o ile w latach tuż powojennych - w gruncie rzeczy wśród historyków tych niezależnych - nie było żadnej wątpliwości co do odczytania, czym była Polska Ludowa i jak wyglądał początek, o tyle tego rodzaju dywagacje pojawiły się po 1989 roku w ramach wolności badań, i do dzisiaj one swobodnie sobie funkcjonują - powiedział dr Tomasz Łabuszewski. 

Czytaj więcej: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:05 PR24_AAC 2022_05_01-11-07-29.mp3 Dr Tomasz Łabuszewski: celem było nobilitowanie polskiej partii robotniczej (Historyczne wydarzenie tygodnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja:  "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Tomasz Łabuszewski (IPN)

Data emisji: 01.05.2022

Godzina emisji: 11.06

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem