more_horiz

Premier Mikołajczyk w Moskwie. Nieudana próba szukania wsparcia dla Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 09:20
– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • 4.08.19 Prof. Wiesław Jan Wysocki: premier Mikołajczyk poleciał do Moskwy, by żebrać u Stalina.
Stanisław Mikołajczyk
Stanisław MikołajczykFoto: nac.gov.pl

Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku Stanisław Mikołajczyk, premier rządu Rzeczypospolitej na uchodźstwie, odbywał wizytę w Moskwie, by tam, jak to określił prof. Wiesław Jan Wysocki, "żebrać u Stalina o pomoc dla powstania".

– Trzeba powiedzieć to wprost. Został ośmieszony przez przywódcę Związku Sowieckiego, który kazał rozmawiać mu z przedstawicielami Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Było to żałosne, a sam Mikołajczyk był wyjątkowo słabym politykiem mało obeznanym z polityką międzynarodową. Byłoby najwłaściwszym, gdyby nigdy nie został premierem – ocenił prof. Wiesław Jan Wysocki.    

Dyskredytacja Armii Krajowej

nac warszawa 1200.jpg
74. rocznica tzw. wyzwolenia Warszawy. Dr Mirosław Szumiło: określenie propagandowe rodem z PRL

Historyk zauważył, że wizyta była bardzo słabo przygotowana, nie wywarto odpowiedniego nacisku na Brytyjczyków, by wsparli Mikołajczyka.

– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. Jego wizyta nie dała żadnych nadziei na współpracę z Sowietami. Generalissimus najpierw stwierdził, że nic nie wie o wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie dodał, że akcję podjęli jacyś awanturnicy. Było to zupełne zdyskredytowanie Armii Krajowej jako siły zbrojnej – przypomniał gość Polskiego Radia 24.

Polityk przegrany

"Stanisław Mikołajczyk okazał się politykiem przegranym i nieodpowiednim na czas, w jakim przyszło mu być premierem” – stwierdził prof. Wiesław Jan Wysocki oceniając blisko półtoraroczne pełnienie funkcji premiera przez Mikołajczyka.  

Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 7.09

Zobacz także

Zobacz także