more_horiz

Prof. Panfil o zasadności Powstania Warszawskiego: bezcelowość zrywu to narracja naszych ówczesnych wrogów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:04
- Opinie o bezcelowości Powstania najczęściej powtarzają współcześni kanapowi historycy, których kanapy ustawione są w Berlinie czy Moskwie, bo to jest narracja naszych dwóch ówczesnych wrogów. Stalin pisał, że to bezsensowny akt bandytyzmu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z KUL.
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: Kamyq/Pixabay

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. W tym roku przypada 77. rocznica tego zrywu.

Piotr Gursztyn 1200.jpg
Piotr Gursztyn o rzezi Woli: w Europie nie było drugiego takiego wydarzenia

Wątpliwości

Profesor Panfil zaznaczył, że wątpliwości co do wybuchu powstania przewijały się tylko u najwyższego dowództwa. - Sami powstańcy nie mieli najmniejszych wątpliwości. Pojawiały się one u najwyższych dowódców. Gen. Sosnkowski był przeciwny powszechnemu powstaniu, ale pisał że jeżeli będzie okazja opanowania dużego miasta to bezwzględnie należy podjąć taką próbę - powiedział.

- Gdybyśmy przypomnieli sobie to, co mówili warszawiacy to zobaczymy, że nikt z nich nie miał wątpliwości, że trzeba walczyć - zaznaczył.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że opinia o bezsensie tego zrywu jest częścią narracji Rosji i Niemiec. - Opinie o bezcelowości Powstania najczęściej powtarzają współcześni kanapowi historycy, których kanapy ustawione są w Berlinie czy Moskwie, bo to jest narracja naszych dwóch ówczesnych wrogów. Stalin pisał, że to bezsensowny akt bandytyzmu - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
40:56 PR24_mp3 2021_08_01-11-08-41.mp3 Prof. Tomasz Panfil o Powstaniu Warszawskim ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Tomasz Panfil (KUL)

Data emisji: 01.08.2021

Godzina emisji: 11:06

dz

Zobacz także

Zobacz także