more_horiz

Abp Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny" i "podpora dla opozycjonistów" w PRL

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:35
- Posługa duszpasterska arcybiskupa Ignacego Tokarczuka była niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Krzysztofiński, historyk, IPN w Rzeszowie.
Arcybiskup Ignacy Tokarczuk był nazywany biskupem niezłomnym
Arcybiskup Ignacy Tokarczuk był nazywany "biskupem niezłomnym"Foto: PAP/Bartosz Bator

29 grudnia minęło 9 lat od śmierci metropolity przemyskiego, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. W czasach PRL wspierał działania opozycji antykomunistycznej: Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz "Solidarności". Był wielokrotnie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny"

2 stycznia 2013 r. celebrowano pogrzeb duchownego. Była to, jak wspominał dr Krzysztofiński "wielką uroczystością", w której uczestniczyło "bardzo wielu biskupów, kapłanów oraz wiernych". Gość PR24 podkreślił, że abp Tokarczuk dużo dla nich znaczył. - Jego życiorys jest wpisany w XX-wieczną historię Polski, a jego posługa duszpasterska wykraczała poza ramy diecezji przemyskiej. Była istotna nie tylko dla niej, ale i niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm - podkreślił.

Historyk został zapytany, dlaczego do abp przylgnęło określenie "biskupa niezłomnego". - Był tak nazywany, gdyż uważał, że komunizm jest złem, a jego zadaniem jako biskupa było dawanie świadectwa o Chrystusie i prowadzenie do niego ludzi. Uważał, że w realiach komunistycznych nie można głosić czystej ewangelii - podkreślił dr Mariusz Krzysztofiński.

"Podpora dla opozycjonistów"

Duchowny "akcentował to, że komunizm (...) odziera człowieka z jakiejkolwiek podmiotowości", co nie było zgodne z ewangelią. - Był obrońcą prawdy, obrońcą praw ludzi, upominał się o sprawiedliwość - dodał gość Polskiego Radia 24. To właśnie ewangelia, jak mówił, była obok doświadczeń osobistych źródłem antykomunizmu abp. Tokarczuka. - Był solidarny i wierny osobom świeckim. Stanowił podporę dla bardzo wielu opozycjonistów - stwierdził. - Należał do pierwszego pokolenia Polaków wychowanych w wolnym kraju, dlatego bardzo cenił sobie patriotyzm - dodał.

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 roku w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża (jak zaznaczył dr Krzysztofiński pochodzenie sprawiło, że mówiono o duchownym jako o "ostatnim biskupie kresowym"). W 1942 ukończył konspiracyjne Seminarium Duchowne we Lwowie i otrzymał święcenia kapłańskie. 6 lutego 1966 roku w Przemyślu otrzymał sakrę biskupią.

Posłuchaj
21:43 Historyczne wydarzenie tygodnia PRL.mp3 Dr r Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego IPN o postaci abp. Ignacego Tokarczuka (Polskie Radio 24/Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Abp Tokarczuk wrogiem PRL

W latach 70. ubiegłego wieku kuria biskupia w Przemyślu była miejscem spotkań opozycji demokratycznej. W latach stanu wojennego pomagała rodzinom internowanych i była enklawą niepodległej Polski, kultury niezależnej oraz ośrodkiem wsparcia Polaków zaangażowanych w działalność antykomunistyczną.

Arcybiskup Tokarczuk uważany był przez władze PRL za jednego z głównych wrogów ustroju. Zasłynął przede wszystkim z odważnych wystąpień, przeciwstawiania się zakłamaniu i stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa, za co spotykały go szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa.

W 2006 roku arcybiskup Tokarczuk został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Mariusz Krzysztofiński

Data emisji: 2.01.2022

Godzina: 11:05

ms, PR24, IAR

Zobacz także

Zobacz także