more_horiz

Rocznica śmierci ks. Zygmunta Kaczyńskiego. Dlaczego został aresztowany?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 13:07
Ksiądz Zygmunt Kaczyński miał sporo różnych kontaktów (...). Wydaje się, że główną kwestią związaną z tym aresztowaniem (...) było to, że w kwietniu przed komisją Izby Reprezentantów USA ds. działalności antyamerykańskiej zeznawał gen. Izydor Modelski - przyjaciel ks. Kaczyńskiego z okresu przedwojennego, wojennego, mieli kontakty też po wojnie. Modelski zeznaje w sprawach komunistów penetrujących USA - mówił Mirosław Biełaszko, historyk z IPN.
Ksiądz Zygmunt Kaczyński. 13 maja przypadła 69. rocznica śmierci kapłana w celi mokotowskiego więzienia
Ksiądz Zygmunt Kaczyński. 13 maja przypadła 69. rocznica śmierci kapłana w celi mokotowskiego więzieniaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W piątek przypadała 69. rocznica śmierci ks. Zygmunta Kaczyńskiego, który zmarł w celi aresztu śledczego przy ul. Mokotowskiej w Warszawie, niespełna dwa lata po tym, jak skazano go na 10 lat więzienia. W Polskim Radiu 24 postać kapłana przybliżył historyk Mirosław Biełaszko.

Ks. Zygmunt Kaczyński. Dlaczego został aresztowany?

Gość PR24 przypomniał okoliczności pierwszego aresztowania ks. Zygmunta Kaczyńskiego - wraz z całą redakcją "Tygodnika Warszawskiego", którego był redaktorem naczelnym. Po pierwszym aresztowaniu, po dość krótkim czasie, kapłan został wypuszczony, krótko później jednak ponownie aresztowany. Pomimo interwencji polskiego episkopatu oraz Watykanu, kapłan został skazany na 10 lat więzienia.

Mirosław Biełaszko mówiąc w audycji o ks. Kaczyńskim, odrzucił preteksty służb PRL dotyczące rzekomych przyczyn ponownego aresztowania. Jego zdaniem mogło ono być związane z rozpoczęciem funkcjonowania Komisji Izby Reprezentantów USA ds. Działalności Antyamerykańskiej, przed którą to komisją zeznawał gen. Izydor Modelski - były attaché wojskowy rządu PRL w Waszyngtonie, a także wieloletni przyjaciel księdza Zygmunta Kaczyńskiego.

Wielki patriota

Przyczyny śmierci kapłana - przypomniał historyk - nigdy nie zostały do końca ustalone. Mówienie w sposób zdecydowany, że został zamordowany przez służby PRL w celi, odbywając wyrok 10 lat więzienia, jest nadużyciem w tym sensie, że nie ma na to wystarczających dowodów.

W audycji przypomniano także bohaterską postawę księdza Kaczyńskiego, który odznaczał się wielkim patriotyzmem i miłością ojczyzny, dla której poświęcał się zarówno jeszcze pod zaborami, jak również w II RP, w czasie wojny polsko-bolszewickiej i w czasie II wojny światowej.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:43 PR24_mp3 2022_05_15-11-10-19_Biełaszko.mp3 Mirosław Biełaszko o ks. Zygmuncie Kaczyńskim ("Historyczne wydarzenie tygodnia" / PR24)

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Mirosław Biełaszko (historyk, IPN)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 11.10

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także