Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekany

- Mam nadzieje, że nowy traktat polsko-ukraiński przyniesie nam nowe rozdanie choćby w kwestii właśnie wyjaśnienia Zbrodni Wołyńskiej i dojścia do konsensusów w sprawie tamtych wydarzeń - mówił w Polskim Radiu 24 dr Damian Markowski, historyk z IPN.

2022-07-10, 12:40

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekany

Zbrodnia Wołyńska to antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).

- Dziś, kiedy Ukraińcy walczą z najeźdźcą, nasuwa się pytanie o to, czy powinniśmy w ogóle mówić o tych wydarzeniach. Z jednej strony śledzimy z wielką atencją i kibicujemy armii ukraińskiej, Ukraińcom w ogóle, którzy być może walczą o to, by móc być ciągle narodem. Z drugiej strony dotykamy tematu, którego nie da się odłożyć bez dojścia do konsensusów. Czas nie jest dobry na takie rozmowy, ale dlaczego czas poprzedzający nie został wykorzystany na wyjaśnienie sporów? - powiedział dr Damian Markowski.

"Godny spoczynek"

Dodał, że w sprawie przygotowywanego polsko-ukraińskiego traktatu, w którym powyższe kwestie też będą poruszane i powstanie wspólna polsko-ukraińska komisja historyków, powiedział że ma wrażenie iż, do czasu aż nie staną groby na mogiłach osób bestialsko zamordowanych, nie staną tam krewni, Polacy i Ukraińcy, obecni mieszkańcy tamtych ziem i nie staną się to miejsca wspólne, to temat będzie odkładany. W gruncie rzeczy, jak podkreślił historyk, chodzi o godny spoczynek dla pomordowanych.

Czytaj także:

Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej czyli Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem "akcji antypolskiej". Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi badania naukowe, realizuje prace poszukiwawcze i działania upamiętniające w kontekście ludobójstwa na Wołyniu.


Posłuchaj

Rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekany ("Historyczne wydarzenie tygodnia") 5:50
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Damian Markowski (historyk z IPN)

REKLAMA

Data emisji: 10.07.2022

Godzina: 11:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej