more_horiz

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekany

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 12:40
- Mam nadzieje, że nowy traktat polsko-ukraiński przyniesie nam nowe rozdanie choćby w kwestii właśnie wyjaśnienia Zbrodni Wołyńskiej i dojścia do konsensusów w sprawie tamtych wydarzeń - mówił w Polskim Radiu 24 dr Damian Markowski, historyk z IPN.
Rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekany
Rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekanyFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Zbrodnia Wołyńska to antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).

- Dziś, kiedy Ukraińcy walczą z najeźdźcą, nasuwa się pytanie o to, czy powinniśmy w ogóle mówić o tych wydarzeniach. Z jednej strony śledzimy z wielką atencją i kibicujemy armii ukraińskiej, Ukraińcom w ogóle, którzy być może walczą o to, by móc być ciągle narodem. Z drugiej strony dotykamy tematu, którego nie da się odłożyć bez dojścia do konsensusów. Czas nie jest dobry na takie rozmowy, ale dlaczego czas poprzedzający nie został wykorzystany na wyjaśnienie sporów? - powiedział dr Damian Markowski.

"Godny spoczynek"

Dodał, że w sprawie przygotowywanego polsko-ukraińskiego traktatu, w którym powyższe kwestie też będą poruszane i powstanie wspólna polsko-ukraińska komisja historyków, powiedział że ma wrażenie iż, do czasu aż nie staną groby na mogiłach osób bestialsko zamordowanych, nie staną tam krewni, Polacy i Ukraińcy, obecni mieszkańcy tamtych ziem i nie staną się to miejsca wspólne, to temat będzie odkładany. W gruncie rzeczy, jak podkreślił historyk, chodzi o godny spoczynek dla pomordowanych.

Czytaj także:

Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej czyli Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem "akcji antypolskiej". Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi badania naukowe, realizuje prace poszukiwawcze i działania upamiętniające w kontekście ludobójstwa na Wołyniu.


Posłuchaj
05:50 PR24_mp3 2022_07_10-11-06-48.mp3 Rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Markowski: do czasu aż nie staną groby na mogiłach, temat będzie odwlekany ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Damian Markowski (historyk z IPN)

Data emisji: 10.07.2022

Godzina: 11:06

Zobacz także

Zobacz także