more_horiz

Dmitrowicz o Urbanie: symbol najczarniejszych lat w najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 12:35
- Urban nie był tylko rzecznikiem rządu, on tworzył ten aparat propagandowy, kampanie kłamstw i nienawiści - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

Jerzy Urban zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym tygodnika "Nie". W latach 1981-89 był rzecznikem prasowym Rady Ministrów PRL. Współtworzył propagandę stanu wojennego.

Piotr Dmitrowicz mówił o roli, jaką Jerzy Urban odegrał podczas stanu wojennego. - To człowiek, który stał się symbolem najczarniejszych lat w najnowszej historii Polski, od momentu wprowadzenia stanu wojennego, przez juntę Jaruzelskiego, aż po rok 1989. Obok Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego odpowiada za to, co się działo, tym bardziej że był propagandową twarzą tego sytemu - zaznaczył.

- Zatrważające są głosy tzw. młodej lewicy gloryfikujące Urbana, robiące z niego sympatycznego dziadziusia, czy nazywanie go satyrykiem, podczas gdy człowiek ten prowokował w sposób wulgarny - dodał.

Współtwórca aparatu propagandy

Historyk przypomniał, że Jerzy Urban był współtwórcą rządowego aparatu propagandowego podczas stanu wojennego. - Nie tylko występował na konferencjach, ale własnym piórem pod pseudonimem pisał rzeczy potworne, haniebne, o seansach nienawiści czy czarnych mszach odprawianych przez ks. Popiełuszkę. Kolejna kwestia to sprawa śmierci Grzegorza Przemyka, propagandowa osłona milicjantów, którzy zakatowali na śmierć 19-letniego maturzystę. Jest czymś niebywałym, że próbuje się to niuansować - komentował.

Posłuchaj
18:40 PR24_mp3 2022_10_09-11-07-14.mp3 Piotr Dmitrowicz o Jerzym Urbanie (Polskie Radio 24 / Historyczne wydarzenie tygodnia)

Jerzy Urban w sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r. Od 1986 r., wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i z szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą, opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Dmitrowicz

Data emisji: 9.10.2022

Godzina emisji: 11.07

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także