more_horiz

Prof. Tomasz Panfil o akcji wysiedlenia mieszkańców Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 13:13
Obchodzimy 80. rocznicę wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu tym mówił historyk prof. Tomasz Panfil, który podkreślił, że decyzja Heinricha Himlera o wysiedleniu mieszkańców Zamościa i tego regionu wynikała z nazistowskiej filozofii, zgodnie z którą Niemcom - rasie panów - należy się "Lebensraum" - przestrzeń do życia.
Rotunda w Zamościu.  W czasie II wojny światowej był tu niemiecki obóz podległy Gestapo. Jest to miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny
Rotunda w Zamościu. W czasie II wojny światowej był tu niemiecki obóz podległy Gestapo. Jest to miejsce martyrologii ludności ZamojszczyznyFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Jak wyjaśniał w audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" prof. Tomasz Panfil, zgodnie z nazistowską filozofią na żyznych terenach Polski miało się znaleźć miejsce do życia dla Niemców - panów nad innymi narodami. Polaków wysiedlanych z Zamojszczyzny kierowano do obozów koncentracyjnych, na roboty przymusowe lub zabijano. W dalekosiężnym planie III Rzeszy Niemieckiej nadmiar Polaków wysiedlanych z ziem przyłączanych do Rzeszy w ramach "Lebensraum" miano kierować na Syberię, gdzie docelowo mieli umierać z głodu - ta forma wyniszczenia polskiego narodu była dla Niemiec najbardziej ekonomiczna.

Z Zamojszczyzny wysiedlono także dziesiątki tysięcy dzieci. Część z nich trafiała do obozów, ale kilkanaście tysięcy wysiedlono do Niemiec, gdzie trafiały one najpierw do Lebensborn - instytucji podległej SS, która służyła do "hodowli nordyckiej rasy nadludzi", a później - do niemieckich rodzin, w których poddawane były germanizacji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:00 PR24 2022_11_27-11-05-46_Panfil.mp3 Prof. Tomasz Panfil o wysiedleniu Zamojszczyzny ("Historyczne wydarzenie tygodnia" / PR24)

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tomasz Panfil (historyk, IPN, KUL)
Data emisji: 27.11.2022
Godzina emisji: 11.06

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także