more_horiz

Historia dyplomacji polskiego państwa na uchodźstwie. Rozmowa z Michałem Dworskim

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 14:40
- Prawie cały świat uznał, że nowymi reprezentantami podmiotu prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska są władze komunistyczne. Jednak nasze legalne władze na uchodźstwie nie zrzekły się swojej podmiotowości. Funkcjonowały nadal w oparciu o prawodawstwo II Rzeczpospolitej - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Michał Dworski z Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie (KUL).
Wspólne posiedzenie rządu RP i Rady Narodowej przy udziale prezydenta Władysława Raczkiewicza w Londynie. Prezydent stoi przy mikrofonie, a po jego lewej stronie widać premiera gen. Władysława Sikorskiego. Zdjęcie zrobiono pomiędzy 1940 a 1943 rokiem
Wspólne posiedzenie rządu RP i Rady Narodowej przy udziale prezydenta Władysława Raczkiewicza w Londynie. Prezydent stoi przy mikrofonie, a po jego lewej stronie widać premiera gen. Władysława Sikorskiego. Zdjęcie zrobiono pomiędzy 1940 a 1943 rokiem Foto: Wikimedia commons/dp

Gość PR24 podkreślił, że "historia polskiej dyplomacji powojennej jest związana bezpośrednio z tym wszystkim, co się działo pomiędzy 1939 a 1945 rokiem". - Rzeczpospolita Polska na uchodźstwie po wrześniu 1939 roku z perspektywy prawno-międzynarodowej była powszechnie uznanym państwem, ze swoimi władzami, które w naturalny sposób mogły kontynuować swoją władzę poza granicami kraju - zaznaczył Michał Dworski.

- Prawie cały świat uznał, że nowymi reprezentantami podmiotu prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska są władze komunistyczne. Jednak nasze legalne władze na uchodźstwie nie zrzekły się swojej podmiotowości. Funkcjonowały nadal w oparciu o prawodawstwo II Rzeczpospolitej - dodał.

- Pięć państw do pewnego czasu nie uznawało tego, co się zdarzyło w Polsce po II wojnie światowej - przejęcia władzy przez komunistów. Były to: Republika Libanu, Irlandia, Republika Kuby, Hiszpania i Stolica Apostolska - powiedział ekspert.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:05 PR24 2022_12_25-11-09-26.mp3 Michał Dworski o polskiej dyplomacji po II wojnie światowej (Historyczne wydarzenie tygodnia) 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia" 

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Michał Dworski (Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie, KUL)

Data emisji: 25.12.2022

Godzina: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także