more_horiz

Jan Hlebowicz o księdzu Józefie Walągu: powinniśmy nazywać go wyjątkowym i niezłomnym

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:48
O księdzu Józefie Walągu mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Hlebowicz, historyk IPN w Gdańsku. Rozmówca podkreślił między innymi dlaczego styczeń był ważnym miesiącem w życiu duchownego.
Jan Hlebowicz: księdza Józefa Waląga powinniśmy nazywać wyjątkowym i niezłomnym.
Jan Hlebowicz: księdza Józefa Waląga powinniśmy nazywać wyjątkowym i niezłomnym.Foto: PAP/Adam Warżawa

Bohaterem audycji był ks. Józef Waląg, o którym opowiadał dr Jan Hlebowicz, historyk z gdańskiego IPN. Jak zaznaczył, "jak najbardziej powinniśmy nazywać księdza wyjątkowym i niezłomnym". - Dodatkowo w słowie niezłomny możemy z pewnością wiele zawrzeć - dodał.

Podkreślił, że "data 2 stycznia jest istotna ze względu na dzień urodzin księdza, jednak warto wspomnieć także o tym, że w styczniu miał on jeszcze jedną ważną datę w życiorysie". - W styczniu 1946 roku wstąpił w szeregi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - podkreślił.

Ksiądz Józef Waląg

Jak podaje na swojej stronie gdański IPN, "ks. Józef Waląg (1910–1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Był związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole".

"Był osobą cichą skromną, nie lubił wystawności, popularności i rozgłosu. [...]  Ks. Waląg rzeczywiście nie pragną rozgłosu do tego stopnia, że przez lata jego parafianie nie znali niemal żadnych szczegółów dotyczących jego konspiracyjnej, akowskiej i poakowskiej przeszłości" - dodano. 

Więcej o księdzu w nagraniu.

Posłuchaj
23:46 Historyczne wydarzenie tygodnia.mp3 Jan Hlebowicz: księdza Józefa Waląga powinniśmy nazywać wyjątkowym i niezłomnym (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: dr Jan Hlebowicz, historyk IPN w Gdańsku

Data emisji: 8.01.2023

Godzina emisji: 11.06

jb

Zobacz także

Zobacz także