more_horiz

Operacji "Ostra Brama". Armia Krajowa odbija Wilno

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 21:10
O trwającym w dniach 7-15 lipca Powstaniu Wileńskim (kryptonim "Ostra Brama") mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jarosław Wołkonowski.
Żołnierze Armii Krajowej z brygady Szczerbca na Wileńszczyźnie. Ostatni po prawej - autor fotografii, Swojak Zbyszko Siemaszko. Fotografia wykonana samowyzwalaczem
Żołnierze Armii Krajowej z brygady "Szczerbca" na Wileńszczyźnie. Ostatni po prawej - autor fotografii, "Swojak" Zbyszko Siemaszko. Fotografia wykonana samowyzwalaczemFoto: Forum

Celem operacji Armii Krajowej, prowadzonej w ramach akcji "Burza" było samodzielne wyzwolenia Wilna spod okupacji niemieckiej siłami AK i wystąpienie wobec Armii Czerwonej "w roli gospodarza terenu". Plan powstania, opracowany w sztabie Okręgu Wilno Armii Krajowej w marcu 1944 r., zakładał zdobycie miasta przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu AK.

Operacja "Ostra Brama" rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile około 17 tys. żołnierzy Niemcy wprowadzili do walk broń pancerną i siły lotnicze. Okręgi wileński i nowogródzki AK przeciwstawiły im około 10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.

Mimo dużej przewagi wroga, Polakom udało się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, już we współdziałaniu z wojskami radzieckimi, całe miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę, jednak już po kilku godzinach została ona zerwana przez żołnierzy radzieckich, którzy wywiesili czerwony sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni; większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.


Posłuchaj
23:18 PR24 2023_07_16-11-06-22.mp3 Operacji "Ostra Brama". Armia Krajowa odbija Wilno (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Więcej w nagraniu. 

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Jarosław Wołkonowski (historyk)

Data emisji: 16.07.2023

Godzina emisji: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także