Paweł Deląg o filmie "Zrodzeni do szabli": z pasji amatorów powstał profesjonalny film
- Film "Zrodzeni do szabli" powstał dzięki wkładowi tych wszystkich ludzi, którzy wystąpili lub wsparli go od strony realizacji za przysłowiową pajdę chleba - mówił w PR24 Paweł Deląg, reżyser filmu.
2019-12-28, 23:59
Posłuchaj
Premiera fabularyzowanego dokumentu „Zrodzeni do szabli” o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski miała miejsce w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.
Powiązany Artykuł
Paweł Deląg: kino to mój sposób na życie
Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, a producentem wykonawczym była firma Leydo Film. Obraz wyreżyserował Paweł Deląg, który mówił w PR24, że producenci tego filmu są pasjonatami szabli polskiej.
Deląg reżyser
- To pierwszy film w mojej reżyserii, choć już wcześniej realizowałem mniejsze formy – mówił aktor. Dodał, że to trudna forma, gdyż mamy do czynienia z dokumentem. Podkreślił, że film został finalnie skierowany do szerokiej publiczności, bo okazało się że ma potencjał do epickiej historii.
Aktor przypomniał, że „Zrodzeni do szabli" to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński/Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Wszystko albo nic". Co łączy Pawła Deląga z Bridget Jones?
Przyjaźń
- To opowieść o przyjaźni między nimi, a szabla i droga żołnierza to coś podobnego do miecza i drogi samuraja – zaznaczył Paweł Deląg. Dodał, że symbolem wartości ówczesnych mężczyzn jest szabla nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały.
- Film powstał dzięki dużemu wkładowi masy ludzi, którzy dali swój czas i doświadczenie, z pasji amatorów powstał profesjonalny film - podkreślił gość PR24.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paweł Deląg
Data emisji: 28.12.2019
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
PR24/jj
Polecane
REKLAMA