"Losy zakładów Norblin poznamy dzięki Muzeum". Artur Setniewski o rewitalizacji obiektu
- Planujemy cztery ścieżki zwiedzania dla ludzi w każdym wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Setniewski z Fundacji Fabryki Norblina. Gościem audycji był też Jarosław Zieliński, polski historyk i varsavianista.
2020-05-31, 10:00
Posłuchaj
2 czerwca 2008, po ponad 25 latach istnienia, zamknięte zostało Muzeum Przemysłu w Warszawie. Stało się to w związku z przejmowaniem terenu Fabryki Norblina przez dewelopera z założeniem budowy tu apartamentowców. W grudniu 2008 teren fabryki został sprzedany amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu Patron Capital, który powołał spółkę ArtNorblin i planuje częściową rewitalizację obiektów przemysłowych.
"Otwarte Muzeum"
Powiązany Artykuł
Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina
Artur Setniewski mówił między innymi o tym, że po zakończeniu rewitalizacji, losy zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner będzie można poznawać w formie Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Eksponatami, jak dodał, będą tu przede wszystkim zabytki dawnej fabryki – budynki pofabryczne oraz maszyny i urządzenia ciągu technologicznego.
- To zarówno zabytki nieruchome jak i ruchome. Budynki i maszyny, po zakończeniu prac obiekt będzie miał charakter wielofunkcyjny. Muzeum Fabryki Norblina będzie miało charakter otwarty, nie będzie tam jednorodnej przestrzeni i podziału, będzie ono na całych 2 hektarach Norblina gdzie będzie można swobodnie się przemieszczać pomiędzy przestrzenią muzealną i niemuzealną - mówił Artur Setniewski.
REKLAMA
Jarosław Zieliński, polski historyk i varsavianista dodał, że nikogo dziś nie dziwi wprowadzanie nowych funkcji ratując stare przestrzenie.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w tym historii Fabryki Norblina.
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
REKLAMA
Autor: Katarzyna Cygler
Goście: Artur Setniewski (prezes Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina) i Jarosław Zieliński (historyk, varsavianista)
Data emisji: 30.05.2020 r.
Godzina: 23.35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA