Strenger i Franczak o powrocie do dzieciństwa, oderwaniu się od rzeczywistości i granicach błędu

W "Galerii Sztuki Wozownia" w Lublinie trwają wystawy online "Kolorowych snów" i "Margines błędu". W rozmowie z Katarzyną Cygler autorki wystaw: Nikola Strenger i Magdalena Franczak opowiedziały o pracy nad nimi, genezie pomysłów i idei przekazu.

2020-12-13, 12:40

Strenger i Franczak o powrocie do dzieciństwa, oderwaniu się od rzeczywistości i granicach błędu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Free-Photos/Pixabay

Punktem wyjścia dla Nikoli Strenger są przeżycia z dzieciństwa, związane z czasem, gdy jako mała dziewczynka, mieszkając w USA, zanurzała się w świat gier wideo. - Czuję potrzebę oderwania się od rzeczywistości, dzisiaj zaspokajam to fotografią. Moimi modelkami są moje przyjaciółki, lubię też fotografować zwierzęta, bo są bardzo naturalne - gdy coś im nie odpowiada, natychmiast to komunikują - powiedziała.

Tęsknota

Tytułowe życzenie "kolorowych snów" określa nie tylko tęsknotę i potrzebę samej artystki, oderwania się od rzeczywistości, ale jest przede wszystkim zaproszeniem do świata wygenerowanego przez jej wyobraźnię.


Powiązany Artykuł

Okładka książki Christophera Siemieńskiego "Inspektor Parma i spisek żywnościowy"
Chris Siemieński i "Inspektor Parma", czyli kryminały dla dzieci

Punkt wyjścia z kolei dla "Marginesu błędu" jest sytuacja, której artystka była świadkiem w czasie szkolnego koncertu fortepianowego jej syna. W trakcie występu, jak wspomina, dziewczynka pomyliła się podczas gry na pianinie, cofnęła się o kilka taktów, po czym znowu pomyliła się w tym samym miejscu. Widownia wstrzymała oddech, napięcie było ogromne. Dziewczynka powtarzała sekwencję jeszcze kilka razy i dopiero kiedy przekroczyła linię błędu, wszyscy odetchnęli z ulgą.

Napięcie

- Zaczęłam się zastanawiać, jakie napięcie i dyskomfort wśród publiczności wywołała ta sytuacja, i nad innymi, podobnymi sytuacjami w życiu - podkreśliła Magdalena Franczak.

REKLAMA

Wystawa próbuje rozpoznać ten stan, pokazać jego różne strony, a także skłonić do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę kryje się za możliwością popełniania błędów i igrania z obowiązującymi normami. "Margines błędu" zaprasza do dyskusji wokół rozmaitych form błądzenia, które wcale nie musi być porażką. Może być za to okazją do uważnego przyglądania się zjawiskom o charakterze jednostkowym i społecznym i do współodczuwania emocji, które tężeją w trakcie spotkań z innymi.


Posłuchaj

N. Strenger i M. Franczak o swoich wystawach w "Galerii Sztuki Wozownia" ("Kulturalnie na temat") 22:08
+
Dodaj do playlisty

 

Magdalena Franczak (ur. w 1978) jest artystką interdyscyplinarną, posługującą się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performansem. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Nawiązuje dialogi z teatrem, projektując kostiumy, scenografie. Jest członkinią polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts), stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 i 2020 roku. Nominowana była do tytułu Kulturystki Roku przez dziennikarzy Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia w 2018 roku. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą.

Nikola Strenger (ur. w 1994 roku w Warszawie), dyplom licencjacki zrealizowała w 2019 roku w Pracowni Koncepcji Obrazu pod kierunkiem dra hab. Pawła Susida, prof. ASP i as. mgr Irminy Staś, obroniony został z wyróżnieniem dziekańskim. Aktualnie studiuje na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP, w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza oraz Pracowni Alternatywnego Obrazowania prof. Włodzimierza Szymańskiego. Zajmuje się malarstwem, fotografią oraz instalacjo-rzeźbą.

REKLAMA


Audycja: Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Goście: Nikola Strenger i Magdalena Franczak (artystki)

Data emisji: 12.12.2020

REKLAMA

Godzina: 23.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej